| dodicuta a întrebat:

Dati-mi si mie cateva idei de prajituri de vara care nu necesita coacere si nici folosirea aragazului.

8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! salam de biscuiti, braduti,
http://www.retetecalamama.ro/......orumb.html
si poti da o cautare pe batranelul google si vei afla mai multe:)
mult succes si o zi cat mai racoroasa:)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
BUDINCA DE ZAHAR ARS
Compozitia 1:200 g de zahar, 500 ml lapte, 80 g gris.
Preparare:Se arde zaharul, se stinge cu laptele, apoi se pune grisul, se amesteca pana se ingroasa, apoi se ia de pe foc si se pune intr-o forma uda.
Compozitia 2:500 ml de lapte, 3 oua, 3 linguri de faina, 3 linguri de zahar, 3 linguri de apa, 2 pliculete de zahar vanilat.
Preparare:Se pune laptele cu zaharul vanilat la fiert.Separat,se freaca faina cu apa, apoi se pun galbenusurile, se amesteca bine, apoi se toarna peste lapte.Se lasa pana se ingroasa, se ia de pe foc si se amesteca cu albusurile care au fost batute cu zaharul.
Compozitia 2 se toarna peste compozitia 1.
Pofta buna!
Pa, pa!

| Flaviucu a răspuns:

Rafaelo

| AnOnIm20202020 a răspuns:

Mai multe chestii:napolitane, tort si atat.

| invisibleboy a răspuns:

Fa inghetata.

| Alecsandra95 a răspuns:

Sincer nu stiu de prajitura:d. dar de un desert racoritorhappy.
Iti trebuie: (pentru 4 portii)
- 4 banane, curatate de coaja si taiate pe lungime in doua
- in jur de 12 linguri de inghetata de vanilie
- 4 linguri de sos de caramel sau de ciocolata
- 2, 3 batoane de la Mars taiate in bucati
- niste cereale crocante
Aseaza fiecare banana intr'un bol cu 3 linguri de inghetata. Stropesti cu sosul ales si presari Mars'ul si cerealele.
E delicios!

| aluna2000theo a răspuns:

Poti face prajitura cu lamaie : cumperi blatul de la magazin, tai in forma dorita(daca nu este deja), cumperi crema de lamaie(un praf care trebuie prebarat cu apa... )iar apoi ungi blatul in cate straturi vrei, bagi la frigider cam 2 ore si gata.

| Mihaela_Diana_1990 a răspuns:

Daca vrei prajituri mergi la o cofetarie in apropiere