| anutzica001 a întrebat:

Dati-mi si mie de jocuri in aer liber pentru ca eu stiu o gramada ( orice fel de prinselea, de-a v-ati ascunselea, mamaliga, biletelele, carti, inghetata, ratele si vanatorii, fotbal, handbal si cam atat) m-am jucat si m-am plictisit de ele daca stiti vreun joc care nu segaseste in paranteza... cu tot cu explicatie va rog ca m-am plictisit si nu mai stiu ce sa mai fac! am sa vamultumesc cu voturi si o funda la cel mai bun

Răspuns Câştigător
| AiDuTzA a răspuns:

Omul negru: Dintr-un grup se alege "Omul Negru".
El va sta la distanta de grup si va avea un sfetnic cu care va stabili o ora de ex ora 3. Sfetnicul face parte din grup si canta impreuna cu ceilalti copii cu care se tine de mana si se roteste incet in cerc: "Bate ceasul ora 1/Omul Negru n-a venit; Bate ceasul ora 2/Omul Negru n-a venit; Bate ceasul ora 3...Omul negri a venit". Cand sfetnicul striga "Omul negru a venit" trebuie ca toti copiii sa-si de drumul de maini si sa fuga sa nu fie prinsi de Omul negru. Cine este prins ii i-a locul.
Automobilele:Seful de joc cere copiilor participanti sa porneasca automobilele(fiecare participant este automobil).La semnalul STOP, spus de conducator, copiii stau nemiscati.Ies din joc cei care s-au miscat.Jocul se repeta pana raman trei copii castigatori.
Bucatarul:Un grup asezat in linie dreapta. Un copil pe postul de "bucatar" sta in fata lor cu o minge in mana si o arunca unuia dintre copii spunand: "sa manance, sa manance...un mar" Copilul la care bucataru a aruncat mingea trebuie s-o prinda, daca cuvantul rostit este un articol comestibil si sa o lase sa cada daca cuvantul rostit este orice alt obiect/lucru/fenomen
Carnati cu fasolelaughing :copiii trebuie sa raspunda la intrebarile partenerilor de joaca cu cuvintele "carnati cu fasole".
daca cineva rade, acesta este dat afara din joc.
Ceasul : Se joaca in minim 2 copii,
Un copil sta in mijloc cu o fraghie, ceilalti formeaza un cerc in jurul lui, acesta invarte fraghia (Nu mai sus de genunghii acestora). Cand franghi trece pe la picioarele celorlalti acestia sar, incercand sa nu atinga franghia, daca o ating ies din joc, se joaca pana toti copii sunt eliminati.
Cosuletul rupt: Copiii stau in semicerc, pe scaunele.In mijlocul semicercului se pune un scaun si se alege un copil(conducatorul jocului). Conducatorul jocului se invarte in jurul scaunului sau spunand "Eu ma duc, ma duc la piata sa cumpar niste legume!".Se aseaza pe scaun si incepe sa enumere legume "morcovi", copiii care doresc sa fie morcovi se ridica si se invart in jurul conducatorului cu mainile pe solduri.Conducatorul jocului denumeste alte legume(cartofi, rosii castraveti etc.) si alti copii se ridica. Cand sunt foarte multi copii care se invart, conducatorul jocului spune: "Cosuletul s-a rupt, toate legumele-au cazut!", copiii care se invarteau in jurul lui cad usor pe covor. Dupa ce se ridica si revin toti la locurile lor, conducatorul jocului desemneaza alt copil care sa ii ocupe lucul. Jocul se poate juca cu diverse variante, in loc de legume conucatorul jocului poate spune fructe, flori(ma duc la florarie)
cam atat... sper ca te'am ajutat funda?batting eyelashes

2 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Volei,basket,bagminton(palete cu fluturas)

| roxy_3375 a răspuns:

Pai... jocul badminton probabil ca il stii dar ai uitat sa il treci in parantezahee hee daca nu-l stii uite explicatsii: este un sport în care doi jucători sau două perechi de jucători joacă plasându-se fiecare de câte o parte a unui fileu care împarte terenul dreptunghiular în două jumătăți egale. Cei doi jucători sau două perechi câștigă puncte lovind un fluturaș (minge) cu racheta astfel încât acesta să treacă peste fileu și să aterizeze în terenul advers. sau, poti juca si fara fileu, doar la un anumit spatiu, sa fii mai departe de celalalt jucator. big grin BATISTUTA :Se joaca cu cel putin 4-5 copii. Copiii, mai putin unul, stau in cerc asezati pup, cu ochii inchisi si in jurul lor copilul ales printr-o numaratoare se invarte cu o batista in mana, cantand:

Am pierdut o batistuta/Ma bate mamica/Cine-o afla sa mi-o deie/Ca-i sarut gurita/Batista-i parfumata/Se afla la o fata/La o fata frumoasa/Pe care o iubesc

Dupa ce a terminat de cantat lasa batista la spatele unui copil spunand "gata". Toti copiii isi deschid ochii, se vor uita in spate si la cel care e batista o ia de jos si fuge dupa copilul care i-a lasat-o. Acesta trebuie sa fuga si el si sa incerce sa se aseze in locul in care era celalalt copil, in grup.

Apoi jocul se ia de la inceput.
INCETUL CU INCETUL SE FABRICA OTETUL : Se joaca in grup de cel putin 3 copii. Unul din copii se aseaza cu fata la un perete si cu spatele la ceilalti participanti si striga "Incetul cu incetul se fabrica otetul". Poate rosti asta cu diferite viteze. Ceilalti, fiind la o anumita distanta de el, delimitata de o linie, incearca sa se apropie de el fara a fi vazuti, in timp ce acesta rosteste acele cuvinte. Cand acel copil a terminat de strigat se intoarce cu fata spre ceilalti copii. Cine e vazut ca s-a miscat e intors inapoi la linia de plecare. Se continua pana unul dintre copii ajunge la cel care tine la perete si ii ia locul. Astfel jocul se poate continua.
STICLUTA CU OTRAVA : Se strang mai multi copii. Unul este ales sa fie "sef". Acela spune "sticuta, sticluta cu…" (de exemplu: cu apa). Daca zice "sticluta, sticluta cu otrava", atunci toti copiii trebuie sa fuga, iar cel care este prins este ales "sef".
SI MAI SUNT sotron, coarda.
FUNDA? :O3