| Elena_6988 a întrebat:

Dati-mi si mie modele de teste la fizica clasa 8.

Răspuns Câştigător
| alinaaa26 a răspuns:

TEST DE EVALUARE INIłIALĂ
Anul scolar 2011-2012
Disciplina Fizică
Clasa a VIII-a
Numele si prenumele elevului:
Data susŃinerii testului:
MODEL
• Pentru rezolvarea corectă a tuturor cerinŃelor din Partea I si din Partea a II-a se acordă 90 de
puncte. Din oficiu se acordă 10 puncte.
• Timpul efectiv de lucru este de 40 minute.
PARTEA I (45 de puncte)
1. CompletaŃi spaŃiile libere astfel încât egalităŃile să devină corecte: (10p)
a) 520 cm =.m =.mm
b) 2 2 2 0, 6m =.mm =.dm
c)
3 3 cm
g

m
kg
8920 =
2. CompletaŃi tabelul de mai jos, respectând pe fiecare rând corespondenŃa dintre mărimea fizică,
unitatea si instrumentul de măsură corespunzător: (12p)
(aici e un tabel cu marime fizica, denumire, simbol, unitate de masura in si si instrument de masura)
pe primul rand ti se da simbolul U si tu trebuie sa scrii celelalte(denumirea marimii, instrumentul de masura si unitatea de masura)
pe al doilea rand ti se da ca unitate de masura kg si tu trebuie sa scrii celelalte
pe al treilea ti se da denumirea timp si pe al patrulea ti se da instrumentul de masura rigla
Pentru itemii 3-5 încercuiŃi pe foaie răspunsul considerat corect:
3. La o fereastră există două termometre: unul este situat în exterior si indică 15 C 1 t = − °, iar
celălalt se află în interiorul camerei si indică 22 C 2 t = °. DiferenŃa dintre temperatura aerului din
cameră si cea a aerului din exterior este: (7p)
a) 7° C b) 20, 5° C c) 37° C d) 40° C
4. Un ampermetru are 100 de diviziuni pe scală. Intensitatea maximă pe care o poate măsura
acest ampermetru este de 5 A. Dacă ampermetrul este conectat într-un circuit electric se constată
că acul acestuia se opreste în dreptul diviziunii 20. Valoarea intensităŃii curentului electric prin
ampermetru circuitul are valoarea: (8p)
a) 1 A b) 2A c) 3 A d) 4 A
5. Prin încălzirea unei bile metalice:
a) atât masa, cât si volumul bilei cresc
b) atât masa, cât si volumul bilei rămân nemodificate
c) masa bilei rămâne nemodificată, iar volumul creste
d) masa bilei creste, iar volumul rămâne nemodificat. (8p)
PARTEA a II-a (45 de puncte)
1. AveŃi la dispoziŃie o baterie, două becuri, un ampermetru si conductoare de legătură. (20p)
a) CompletaŃi desenul din figura 1 astfel încât cele două becuri să fie legate în serie si alimentate
de la baterie.
b) CompletaŃi desenul din figura 2 astfel încât cele două becuri să fie legate în paralel si alimentate
de la baterie.
(aici sunt 2 figuri nu am cum sa ti le copiez)
c) Utilizând simbolurile elementelor de circuit desenaŃi, în spaŃiul de mai jos, schema electrică a
circuitului format din baterie, cele două becuri legate în serie si un ampermetru pentru măsurarea
intensităŃii curentului electric ce străbate bateria.
2. AveŃi la dispoziŃie un dinamometru neetalonat si un cub metalic cu latura ℓ = 5 cm. Densitatea
metalului are valoarea
3 cm
g
ρ = 4. Scala dinamometrului are 10 diviziuni. Se consideră cunoscută
valoarea acceleraŃiei gravitaŃionale
kg
N
g = 10.
a) Se atârnă cubul de dinamometru ca în figura alăturată. Se constată că acul indicator a
ajuns în dreptul ultimei diviziuni. DeterminaŃi valoarea maximă a forŃei care poate fi
măsurată cu acest dinamometru.
b) După etalonarea dinamometrului, se asază cubul pe o suprafaŃă orizontală.
Se prinde dinamometrul de cub si se trage vertical în sus de dinamometru până
în momentul în care indică 1 N, ca în figura alăturată. CalculaŃi presiunea
exercitată de cub în acest moment pe suprafaŃa orizontală.
daca nu ai inteles ceva imi poti scrie si te ajut

4 răspunsuri:
| Razvan03Andrei a răspuns:

1.Nu ai mentionat asta in primul tau post.
2.Pana acum trebuia sa dai la fizica testare(ma gandesc)
3.Prea multe vrei, sincer!
4. Daca erai un elev studios, pana acum le gaseai!
5.Eu ti-am dat linkul-l, acum te pomeni ca vrei si rezolvarile, nu?

| Elena_6988 explică:

Scrieti-le aici.

| muchacha a răspuns:

Intra pe www.didactic.ro si vezi da cautare teste fizica-clasa a VIII-a.
Iti dau multe.