| Simon a întrebat:

Dati-mi si mie niste titluri de carti sau filme pls (din orice domeniu). Orice propunere este binevenita. Multumesc!

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Poate ca mai bine ti-as recomanda niste autori - Lion Feuchtwanger (Balada spaniola), Paul Brunton (India secreta, Egiptul secret), James Clavell (cam tot ce a scris, nu doar Shogun, mai e Tai-Pan, Nobila Casa, Changi ). Daca iti place Stapanul inelelor poate sa-ti placa si ceva mai putin elaborat, dar amuzant (probabil ai vazut filmul) Eragon. Daca vorbim despre filme si carti : autoarea Jane Austen - Ecranizarile romanului Mandrie si Prejudecata (toate variantele imi plac), Sense and Sensibility ("Ratiune si simtire" sau "Elinor si Marianne" este aceiasi carte numita diferit); autoarea Lauren Weisberger (Diavolul se imbraca la Prada) e amuzanta cartea si foarte bine interpretat filmul ( in rolurile principale sunt Meryl Streep si Anne Hathaway)... Acum depinde de genul de filme sau carti pe care le preferi. O carte pe care am citit-o recent si care m-a impresionat atat prin modul in care a fost scrisa, povestea (provenita dintr-un fapt real) cat si prin documentatia ampla asupra obiceiurile curtii imperiale chineze si a Orasului interzis - este carte lui Anchee Min "Ultima imparateasa" aparuta la editura Polirom. nu cred ca s-a ecranizat inca cartea. Sper ca ti-am putut fi de ajutor

17 răspunsuri:
| kh1ss a răspuns:

Pai... carti: p. s i love you - cecelia ahern... suflete pereche- cecelia ahern... prietenul nevazut- cecelia ahern... leandrul alb - janet fitch... the freedom writers(movie&book) si filme ...step up, stomp the yard, how she move, you got served, save the last dance, honey, august ruch, serendipity, becoming jane, the duchess, pride and prejudice, click, p. s. i love you, 50 first dates

| Dara a răspuns:

Am vazut de curand "The pursuit of happyness" si "August rush", foarte tari! Daca-ti plac filmele dupa cazuri reale!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Cel mai iubit dintre pamanteni, de Marin Preda, Placebo, de Mircea Sandulescu, si, daca iti place mai are: Intermediarul si Tratat despre oaspeti. Dar daca esti prea tanar, s-ar putea sa nu-ti placa, sunt de dinainte Revolutie! Magicianul si Shogun, de James Clavell, Prometeu, sau viata lui Balzac, de Andre Maurois, si daca cumva n-ai citit, e pacat!>> Robinson Crusoe, Aventurile luim Tom Sawyer si Huckleberry Finn, Insula comorilor, de R. Louis Stevenson, orice de Jules Verne, si, evedent, foarte utilele Lectii particulare, de dr. Cristian Andrei-9595, si Tot ce ai vrut sa stii despre sex! de dr. David Reuben, Cum sa fii O Lady, Cum sa fii un gentlemen, si altele, care sunt convins, ti le vor recomanda colegii nostri! Lectura placuta!

| Simon explică:

Deja am notat anumite titluri, multam mult. Mai astept tongue (cine stie poate se inspira si altii)

| Simon explică:

Poate radeti poate nu (desi nu inteleg de ce majoritatea baietilor au zis ca e o carte praf - e pentru fete), acum citesc Amurg (am vazut si filmul si e interesanta, se putea mult mai bine, intotdeauna e loc de mai mult). Urmatoarea carte pe lista mea e Vol.2 "Luna Noua" si Copiii lui Hurin - continuare dupa Stapanul Inelelor (si as vrea si Hobbitul sa vad asa cum a inceput totul big grin). Voi ajunge si la Shogun...big grin Multam!

| Simon explică:

rolling on the floor))) nu. nu sunt luat, doar ca acum nu am timp de nimic, sunt cam stresat cu facultatea si sunt cam bolnavior. poate peste vreo luna asa laughing) (e Simon nu Simion tongue). O sa anunt daca e tongue

| Simon explică:

Multumesc mult anonim... dar nu vad unde am precizat ca numai asta fac...ai sa razi dar am o viata destul de activa, doar ca mai nou mi-am dat seama ca imi place sa citesc. De ce unii trebuie sa se dea in "spectacol" cu raspunsurile date? Multam mult celorlalti! Acum momentan ma apuc de Luna Noua tongue. Ca filme pentru. cine n-a vazut SexDrive si Yes Man (deci nu va pot spune cat am ras). V-am pupat!

| beba a răspuns:

Pai sa vedem: daca vrei sa razi cu pofta iti recomand Garfield( e bestial)happy
am vazut de curand:The curios case of Benjamin Button
carti:acum citesc Jane Eyre de Charlotte Bronte, am citit acum 2 saptamani La rascuce de vanturi de Emily Bronte... apoi mi-a placut Dan Brown cu al lui''Cod al lui Da Vinci'' si in general cartiel scrise de Paulo Coelho sunt foarte bune...recomand de asemenea si Morometii lui Marin Preda( o carte superba, de sufletlaughing

| mariazet45 a răspuns:

Unde se mai gasesc baieti ca tione simion? esti luat? am ceva fete care cauta baieti ca tine

| rael a răspuns:

Orice de Eric Maria Remarque( Soroc de viata si de moarte, doi camarazi, Obeliscul negru ), Kazantakis ( Zorba Grecul, Cristos rastignit a doua oara...) Gabriel Garcia Marquez, William golding ( Imparatul mustelor )

| rael a răspuns:

SF :Furnicile de Bernard Werber

| LauraMB a răspuns:

Eu ti-as recomanda Pe aripile vantului de Margaret Mitchell iar apoi poti citi continuarea Scralett de Alexandra Ripley, La racsruce da vanturi de Emily Bronte si de sora ei Charlotte Bronte Jane Eyre, Mandreie si prejudecata de Jane Austen.Sau ai putea sa citesti carti cum ar fi Gossip girl, P.S. i love you de Cecilia Ahern, A walk to remember si The nootebok de Nicholas Sparks(dupa ultimele 3 s-au facut si filme si sunt geniale). Daca iti plac cartile cu vampiri inceraca Twilight sau Vampire diaries.Iar ca filme ai putea vedea Letters to juliet,If only,The devil ware prada, Atonement, acum depinde de ce genuri de filme si carti iti placwinking

| Milk Swan a răspuns:

Pentru comedie, recomand LIAR LIAR. Tradus: Mincinosul Minconosilor. Este cu Jim Carey. Mai cunosc filmul cu Jackie Chan, Imparatul Maimuta. Te tavalesti pe jos de ras!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rezolva o actiune in realitate sa nu te plictisesti daca mai tot timpul rumegi carti, macar le poti inghiti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O carte foarte buna pe care ai putea sa o citesti ar fi 1984 de George Orwell...si la fel poti viziona si filmul facut dupa carte...eu acum citesc cartea si crede-ma ca merita citita happy ( o simpla propunere ) Stima si respectele melehappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bangkok hilton fffff frumos! 1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Max cruela du-te drakkkkkkkkuuuuuuuuuuu