| Jack9 a întrebat:

De cati saci de ciment am nevoi e daca vreau sa torn o curte de 20 de metri patrati, si de ce mai am nevoie dau funda.

1 răspuns:
| sir sanjei a răspuns:

Daca vrei tragi si masina in curte ai nevoie de un strat de beton de minim 13, ideal e 18 cm stratul de beton si fundatie de 10-15 cm de balast.
Reteta pantru beton ar fi 147 kg ciment/mc, si balast pana in 40 mm granula maxima.
La 20 de metri patrati ai nevoie de 3, 6 metri cubi de beton daca torni placa de 18 cm.
Asta inseamna 11 saci de ciment.