| Daniel360 a întrebat:

De ce atunci cind vara ne scaldam si iesim din apa, chiar daca afara sint peste 30 grade de caldura noi oricum simtim frig pina cind ne uscam?

Răspuns Câştigător
| zapa1 a răspuns:

Deoarece cand iesim din apa suntem uzi...ca urmare apa de pe noi se va evapora, dar absoarbe caldura corporala, iar aceasta scade
de aceea simtim o senzatie de frig cand iesim din apa chair daca sunt 30 grade
sper ca te-am ajutathappy

5 răspunsuri:
| Marijuana187 a răspuns:

Vantu'laughing

| Angelsergiuboy a răspuns:

Pentru ca razele soarelui patrund mai greu in apa decat in corp si ea fiind mai rece chiar daca iesi din apa tie frig deoacere ea este mai rece cu vreo 10 grade pe putin si dupa te-ai uscat corpu se incalzeste de la temperatura ridicata din aer si revii la starea initiala de mor de cald big grin

sper sa-mi lasi 1 funda dupa ce ti-am dat 1 explicatie atat de detaliata

| Tudor1212 a răspuns:

Deoarece temperatura (a apei) cu care s-a obisnuit corpul are mai putine grade decat cea a aerului... diferenta fiind destul de maricica noi simtim frig desi afara e cald. Sper ca ai intelesbig grin

| ellapyssy a răspuns:

Fenomenul vine din fizica si se numeste evaporare

| zapa1 a răspuns:

Ms pentru funda