| bahoi a întrebat:

De ce Dumnezeu nu a putut sa impiedice cutremurul si miile de oameni care au murit?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

El lasa ca lucrurile sa decurga cu normalitate faca a face miracole.

| ღNameღ a răspuns:

Doar el stie, dar cred ca iti pot raspunde si eu: Pentru ca.gandeste logic,el stie viitorul si face ce vrea cu lumea,el a salvat ca prin minune oamenii care a vrut sa ii tina in viata, oamenii care au murit au murit cu voia li, pentru ca a crezut(stiut)ca este vremea ca ei...sa fie judecati.Asta cred eu

| MadQueen a răspuns:

Nu este vorba ca nu a putut. Ci nu a vrut. Si mie imi pare foarte rau de bietii oameni si de acea tara minunata, Japonia. Dumnezeu a lasat sa se intample acest lucru si probabil cu um motiv bun. Nimic ce se intampla pe aceasta planeta nu este intamplator. Dumnezeu stie ce face, si el ste singurul care stie motivele acestor dezastre. Tot ce putem face este sa incarcam sa ajutam la refacerea acestei tari. El hotaraste, nu noi, cu toate ca ni se pare foarte nedrept ca milioane de oameni sa sufere pentru pacatele altora.

| AndradaAndradaAndrada a răspuns:

Domnul ne-a creat pe noi pentru a putea judeca singuri, nu pentru a fi niste papusi. Asa este si cu natura. Domnul este suprem si el stapaneste totul, dar daca ar interveni in tot, noi nu am mai avea viata proprie. Asemenea catastrofe se mai intampla, dar noi nu trebuie sa Il judecam sau sa Il acuzam pe DUmnezeu. Noi nu trebuie sa uitam ca el ne iubeste si, pana la urma, totul face parte din cercul vietii noastre. Poate ca El vrea sa ne transmita ceva in legatura cu aceste lucruri, avand in vedere ca mai mereu suntem indiferenti in anumite privinte. Dumnezeu a fost mereu langa noi, si va fi.
Succes!

| eRefleX a răspuns:

Lol

| alexutzu1 a răspuns:

Pentru ca in fie care zi omoara cineva un om si lui Dumnezeu nu ii place si de aceea tot lasa sa moara vietile nevinovate sau vinovate pentru ceea ce au facut big grin!