| francesca89 a întrebat:

Eu nu cred ca am vazut o penibilitate mai mare ca asta, va las si pe voi s'o savurati:"@Francesca: bai fetita tu ai o problema mare! Unde ai vazut tu oameni ca Iisus? arata-mi si mie unu care s-a rastignit pe Cruce, a murit si a inviat a 3-a zi? Spune-mi cum a aparut universul? crezi ca tot ce vezi tu acum pe pamant a aparut asa din nimic? crezi ca nu exista un Creator a toate cate sunt pe pamant? Tu cum ai fi existat mai fetito daca Dumnezeu nu ar fi creat omul? Te crezi superioara cumva? Tu ai auzit cumva de oameni care au zis ca nici macar Dumnezeu nu ar putea face ceva care sa-i impiedice si au murit?( ai auzit de Titanic? stii ca au zis ca nici macar Dumnezeu nu il poate scufunda? stii ce s-a intamplat mai departe?), NU TE JUCA CU FOCUL pentru ca ai sa te arzi!
Raspuns trimis de Sunshine99

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Dacă cifrele de la coadă sunt anul nașterii, sau vârsta, atunci Sunshine99 este o fată cu 10 ani mai mică decât tine, dragă francesca89, și nu are rost să te cerți cu ea, că au zăpăcit-o ăștia la școală, cu o materie numită religie.
De fapt după ce studiezi, foarte atent și foarte mult la școală Vechiul Testament și vezi ce basme aberante are, ori devii ateu, ori îți pui întrebarea " Cum ar trebui să fie o religie adevărată?".
Paradoxal ea, Sunshine99, și Efrumuseti, și Andra20 precum și Dănutza27 au ales a treia cale : Creștinismul.

| EmaS a răspuns (pentru MMihai):

Cum ai putut sa ma uiti?

38 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Noi trebuie sa ne asemanam cu Isus prin modul nostru de viata, prin vorbirea noastra, prin comportamentul nostru.Si suntem creati dupa chipul si asemanarea Lui.Suntem frati cu El.,,Copilasii mei, pentru care iarasi simt durerile nasterii, pana ce va lua Hristos chip in voi.,,

| MMihai a răspuns:

Vezi că ți-am mai scris câte ceva, la întrebarea ta mai veche cu Transilvania și Tratatul de la Trianon, ( și acolo nu ai dat nici o fundă.
Nu țin neapărat să îmi dai funda) dar citește ce ți-am scos de pe net.
Ultima bucată se referea, la formarea limbii și poporului român.

| francesca89 explică (pentru MMihai):

laughing gosh...da mi'ai raspuns la intrebarea aia, nu gluma.
mersi

| MMihai a răspuns:

Nu te-am uitat Ema nici pe tine și nici pe Cristii 202, și nici pe alții, dar voi sunteți adulți.

Eu cred că pe diverse planete din univers mai există viață și ființe superioare comparabile, ca nivel de dezvoltare cu oamenii.
Am numit Univers ca fiind suma a tot cea ce există.
Deci nu există nimic, în afara acestui univers, astfel definit.
Am postulat că la nivel de Univers Există o Divinitate de Ordin Suprem a Întregului Univers. = D.O.S.= Dumnezeu
Am postulat că omul este o ființă divinică.// un epsilon D-zeu.
Am postulat că D.O.S. a Întregului Univers // Dumnezeu este perfect și ireproșabil.
Am postulat că Lipsa luminii înseamnă întuneric, deci că nu am nevoie să inventez aiurea, un cetățean Satana // Diavol, care vine și fură lumina, și în consecință că nu există nici un Diavol.
Am postulat că omul ca ființă divinică, trebuie să aibă în permanență, ca model D.O.S. a Întregului Univers.
Divinitatea de Ordin Suprem a întregului Univers, fiind o Divinitate de Ordin Suprem a Întregului Univers, nu are cum să se implice nemijlocit în chiar toate fleacurile, privind planeta Pământ.
Cunoscând creștinism, am priceput că eu nu pot accepta, drept corecte, toate cretinismele care abundă în Vechiul Testament, și mi-am pus întrebarea : „ Cum ar trebui să fie, o religie adevărată?"
Și am încercat să găsesc răspunsuri.

| MMihai a răspuns:

Ce mai zici de asta Ema ?
Biblie traducere D.Cornilescu
http://www.ebible.ro/
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/1/
1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
4. In El era viata, si viata era lumina oamenilor.

1...1. La inceput era Cuvantul,
2... Cuvantul era Dumnezeu.
3...Cuvantul era cu Dumnezeu, si
4... El era la inceput cu Dumnezeu.
Deci vorbim de faptul că la început erau 2 Dumnezei , pe unul îl chema Cuvântul / " Cuvântul era Dumnezeu"., care nu se iau la bătaie unul cu altul, ci sunt prieteni „ Cuvantul era cu Dumnezeu, și ... El era la inceput cu Dumnezeu."
Dacă dai o fugă pe la Geneză vezi că apare că Dumnezeu a zis dar dumnezeu zice cuvinte // Deci vedem implicarea Dumnezeului numit Cuvântul în Geneză :
5... Toate lucrurile au fost făcute prin El;
6..., și nimic din ce a fost făcut,
7... n-a fost facut fara El.
8... În El era viața,
9...și viața era lumina oamenilor.
undeva prin evanghelii apare explicit că Isus spune " eu și tatăl una suntem ", deci non antagonismul dintre cele 2 divinități și în plus că ierarhic Iisus este cam aproape egal cu Dumnezeu tatăl.
Iisus pe cruce :
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/19/
26. Cand a vazut Isus pe mama Sa, si langa ea pe ucenicul pe care-l iubea, a zis mamei Sale: "Femeie, iata fiul tau!"
27. Apoi, a zis ucenicului: "Iata mama ta!" Si, din ceasul acela, ucenicul a luat-o la el acasă.
Nu îi spui lui Mă-ta femeie dacă o consideri mă-ta , dar adresarea cu femeie demonstrează că el nu avea nici o treabă cu Maria !
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/luca/22/
69. De acum incolo, Fiul omului va sedea la dreapta puterii lui Dumnezeu."
70. Toti au zis: "Esti Tu, dar, Fiul lui Dumnezeu?"
Și El le-a raspuns: "Așa cum o spuneti; da, sunt."
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/luca/23/
39. Unul din talharii rastigniti Il batjocorea si zicea: "Nu esti Tu Hristosul? Mantuieste-Te pe Tine insuti si mantuieste-ne si pe noi!"
40. Dar celalalt l-a infruntat si i-a zis: "Nu te temi tu de Dumnezeu, tu, care esti sub aceeasi osanda?
41. Pentru noi este drept, caci primim rasplata cuvenita pentru faradelegile noastre; dar Omul acesta n-a facut niciun rau."
42. Si a zis lui Isus: "Doamne, adu-Ti aminte de mine, cand vei veni in Imparatia Ta!"
43. Isus a raspuns: "Adevarat iti spun ca astazi vei fi cu Mine in rai."
44. Era cam pe la ceasul al saselea. Si s-a facut intuneric peste toata tara, pana la ceasul al noualea.
45. Soarele s-a intunecat, si perdeaua dinauntrul Templului s-a rupt prin mijloc.
46. Isus a strigat cu glas tare: "Tata, in mainile Tale Imi incredintez duhul!" Si, cand a zis aceste vorbe, Si-a dat duhul.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/marcu/15/
33. La ceasul al saselea, s-a facut intuneric peste toata tara, pana la ceasul al noualea.
34. Si, in ceasul al noualea, Isus a strigat cu glas tare: "Eloi, Eloi, lama sabactani", care talmacit inseamna: "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit?"
35. Unii din cei ce stateau acolo, cand L-au auzit, ziceau: "Iata, cheama pe Ilie!"
36. Si unul din ei a alergat de a umplut un burete cu otet, l-a pus intr-o trestie si I-a dat sa bea, zicand: "Lasati sa vedem daca va veni Ilie sa-L coboare de pe cruce!"
37. Dar Isus a scos un strigat tare si Si-a dat duhul.
38. Perdeaua dinauntrul Templului s-a rupt in doua, de sus pana jos.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/matei/27/

42. "Pe altii i-a mantuit, iar pe Sine nu Se poate mantui! Daca este El Imparatul lui Israel, sa Se coboare acum de pe cruce, si vom crede in El!
43. S-a increzut in Dumnezeu: sa-L scape acum Dumnezeu, daca-L iubeste. Caci a zis: "Eu sunt Fiul lui Dumnezeu!"
44. Talharii care erau rastigniti impreuna cu El, Ii aruncau aceleasi cuvinte de batjocura.
45. De la ceasul al saselea pana la ceasul al noualea s-a facut intuneric peste toata tara.
46. Si pe la ceasul al noualea, Isus a strigat cu glas tare: "Eli, Eli, lama sabactani?", adica: "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai parasit?"
47. Unii din cei ce stateau acolo, cand au auzit aceste vorbe, au zis: "Striga pe Ilie!"
48. Si indata, unul din ei a alergat de a luat un burete, l-a umplut cu otet, l-a pus intr-o trestie si I-a dat sa bea.
49. Dar ceilalti ziceau: "Lasa sa vedem daca va veni Ilie sa-L mantuiasca."
50. Isus a strigat iarasi cu glas tare si Si-a dat duhul.
51. Si indata perdeaua dinauntrul Templului s-a rupt in doua, de sus pana jos, pamantul s-a cutremurat, stancile s-au despicat,
52. mormintele s-au deschis, si multe trupuri ale sfintilor care murisera au inviat.
53. Ei au iesit din morminte, dupa invierea Lui, au intrat in sfanta cetate si s-au aratat multora.

Deci el ș-a ascuns mereu caracterul de Dumnezeu și s-a pretins om , tocmai spre a fi un model de ne păcătuire pentru oameni.
El știa că nu are cum să moară, fiind nemuritor.
El nu a înviat în ziua a treia după scripturi, că nu a murit, că s-a prefăcut mort, că el era nemuritor, fiind Dumnezeu.
Privitor la Exprimarea " Cu moartea pre moarte călcând ", el fiind Dumnezeu putea orice, că puterile sale erau nelimitate.
O înțelegere corectă a cine a fost în creștinism, cu adevărat, Iisus este obligatorie. Prin întruparea divinității Cuvântul se face un prim pas spre înțelegerea corectă a apropierii om - Dumnezeu
Se impune o fugă la geneză
Genesa (Facerea) 1
1. La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul.
2. Pamantul era pustiu si gol; peste fata adancului de ape era intuneric, si Duhul lui Dumnezeu Se misca pe deasupra apelor.
3. Dumnezeu a zis: "Sa fie lumina!" Si a fost lumina.
4. Dumnezeu a vazut ca lumina era buna; si Dumnezeu a despartit lumina de intuneric.
5. Dumnezeu a numit lumina zi, iar intunericul l-a numit noapte. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua intai.
6. Dumnezeu a zis: "Sa fie o intindere intre ape, si ea sa desparta apele de ape."
7. Si Dumnezeu a facut intinderea, si ea a despartit apele care sunt dedesubtul intinderii de apele care sunt deasupra intinderii. Si asa a fost.
8. Dumnezeu a numit intinderea cer. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a doua.
9. Dumnezeu a zis: "Sa se stranga la un loc apele care sunt dedesubtul cerului si sa se arate uscatul!" Si asa a fost.
10. Dumnezeu a numit uscatul pamant, iar gramada de ape a numit-o mari. Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun.
11. Apoi Dumnezeu a zis: "Sa dea pamantul verdeata, iarba cu samanta, pomi roditori, care sa faca rod dupa soiul lor si care sa aiba in ei samanta lor pe pamant." Si asa a fost.
12. Pamantul a dat verdeata, iarba cu samanta dupa soiul ei si pomi care fac rod si care isi au samanta in ei, dupa soiul lor. Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun.
13. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a treia.
14. Dumnezeu a zis: "Sa fie niste luminatori in intinderea cerului, ca sa desparta ziua de noapte; ei sa fie niste semne care sa arate vremurile, zilele si anii;
15. si sa slujeasca de luminatori in intinderea cerului, ca sa lumineze pamantul." Si asa a fost.
16. Dumnezeu a facut cei doi mari luminatori, si anume: luminatorul cel mai mare ca sa stapaneasca ziua, si luminatorul cel mai mic ca sa stapaneasca noaptea; a facut si stelele.
17. Dumnezeu i-a asezat in intinderea cerului ca sa lumineze pamantul,
18. sa stapaneasca ziua si noaptea si sa desparta lumina de intuneric. Dumnezeu a vazut ca lucrul acesta era bun.
19. Astfel, a fost o seara, si apoi a fost o dimineata: aceasta a fost ziua a patra.
Dacă soarele și lumina fizică apare în ziua a 4 a despre ce lumină este vorba în ziua a 1 a ?
Nu cumva este lumina direcționării spre divinic ? separată de întunericul de a se abate de la calea către divinic!
Nu cumva este lumina ne păcătuirii separată de întunericul direcționării spre păcat ?
Nu cumva este lumina învățării și a cunoașterii separată de întunericul necunoașterii rezultat din reînvățare.
Nu cumva este lumina creației , că prin creație se manifestă caracterul divinic al ființei umane, separată de întunericul non creației // refuzul creației ?
Dumnezeul Creator, când a creat specia oameni , i-a hărăzit pe toți oamenii, fără nici o discriminare interumană, cu capacitatea de a crea.
Nu putem vorbii de creație fără învățare și fără cunoaștere, creația fiind o etapă de sinteză.
Revenind la Ioan totul a fost făcut prin cuvânt .
Dar ce este cuvântul, dacă nu modelul abstract !
Olarul care face o oală nouă , diferită de celelalte, nu o face așa de nebun, că el are în minte modelul abstract al noii oale.
De la creația mare, a Creatorului, până la cea ce crează ființele umane totul are ceva comun, existența modelului mintal abstract sau existând numai în mintea creatorului, deci nu este o machetă existență fizic, ci ea este ca ceva abstract, fiind un model real numai ca gând în mintea Creatorului.
Deci în ziua întâia au fost separate direcționările spre lumină și cele opuse.
Așa cum este formulat începutul Genezei se confirmă începutul de la Ioan.

| MMihai a răspuns:

Deci să lămurim Ema Creatorul i-a hărăzit pe toți oamenii cu harul creației, tocmai ca noi oamenii să creem !
Există creație fără cunoaștere?
Nu!
Deci Dumnezeu nu se opune ca noi să învățăm și să cunoșteam.
Și atunci care este mizeria, cu Păcatul Adamic.
Mizeria cu Păcatul Adamic nu are nici o treabă, cu nici o religie, fiind un text al prelaților, care au spurcat religia, ca să țină masele, și pe oameni în general, în incultură și necunoaștere, aceștia prezentând cunoașterea și dorința de a cunoște, drept păcat.
De aici Marx a tras concluzia eronată "religia opiu al popoarelor".
Concluzia corectă ar fi fost, religiile spurcate de prelați, sunt, ca un opiu al popoarelor.
De unde până unde Biblia a fost spurcată de preoți este greu de precizat.
Să analizăm cum era cu Potopul Mondial.
Cum a făcut cetățeanul Noe cu cangurii. ?
Păi le-a scris scrisori, în limba cangurilor, și a trimis scrisorile prin poșta care nu exista .
Partea rea ar fi că cei 2 canguri care trebuiau să se prezinte la Arcă , nu știau să citească scrisori scrise cu alfabet ebraic.
Deci cum au venit cangurii la Arcă?
În Tasmania, la Sud de Australia, sunt niște animăluțe numite diavoli Tasmanieni.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Diavol_tasmanian
Diavolul tasmanian (Sarcophilus harrisii) este un marsupial carnivor, mic de statură, însă cu o musculatură foarte bine dezvoltată. Blana sa este neagră şi poate degaja mirosuri neplăcute dacă este deranjat.
Diavolul tasmanian este singurul membru al genului Sarcophilus. Are mărimea unui câine mic, dar îndesat şi musculos. Diavolul tasmanian este acum cel mai mare marsupial carnivor din lume, după dispariţia lupului marsupial în 1936.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lup_marsupial
Lupul marsupial (THilacinus cynocephalus în Nomenclatura binară) este cunoscut şi ca tigrul marsupial.[1] Lupul marsupial a fost unul din cele mai mari carnivore marsupiale ale timpurilor moderne. Nativ Australiei, Tasmaniei şi Noii Guinee, este considerat a fi dispărut de la începutul secolului XX. Acesta era ultimul membru al genului său, THilacinus, fosile aparţinând speciilor înrudite găsindu-se începând cu sedimentele din Miocen.
Lupul marsupial a dispărut sau a devenit extrem de rar pe continentul australian înainte de aşezarea europenilor, dar a supravieţuit pe insula Tasmania alături de specii endemice, precum diavolul tasmanian. Vânatul intensiv, încurajat de recompense, este adesea desemnat ca fiind motivul dispariţiei sale, cu toate că sunt luaţi în considerare şi alţi factori, precum bolile, introducerea câinilor şi invadarea teritoriului său de către om. Deşi oficial este clasificat ca fiind dispărut, există oameni care au declarat că l-au văzut, cu toate că nu s-au adus dovezi solide în acest sens.
La fel ca lupii şi tigrii, de unde şi-a obţinut şi numele, era în vârful lanţului trofic. Ca marsupial, nu era înrudit de aproape cu aceste mamifere placentale, dar datorită evoluţiei convergente, avea adaptări asemănătoare. Cele mai apropiate specii înrudite, existente în prezent, sunt diavolul tasmanian şi numbatul. Lupul marsupial era unul din cele două marsupiale, alături de oposumul de apă, în care ambele sexe aveau o pungă marsupială. Masculul avea o pungă care acţiona pe post de înveliş, protejând organele reproductive externe.
Dar cum au ajuns la Arca cetățeanului Noe Lamele din Anzii Cordilieri?
Au venit înot prin Atlantic, și Mediterană, fără să fie atacate de rechini ?
Sau cetățeanul Noe ș-a dat întâlnire cu Lamele din Anzi și cu restul animalelor și păsărilor de pe acolo, undeva în zona estuarului la Plata ?
Noe a avut de hrănit multe carnivore și carnea pentru ele, a pus-o la păstrat în congelatoarele, care au fost fabricate în secolul 20 e.n.
Nu mai știu dacă pe vremea lui cetățeanu Noe mai erau vii Mamuții siberieni
http://www.descopera.ro/......-siberieni
Chiar oameni de stiinta care lucrasera multi ani in Siberia au devenit, in ultimul timp, cautatori de fosile de mamuti lanosi, petrecandu-si lunile de vara in cautarea ramasitelor acestor mamifere uriase, disparute in urma cu cca. 10.000 de ani.
http://www.descopera.ro/......-mamutilor
Omul a inceput sa vaneze aceasta specie in urma cu aproximativ 40.000 de ani, moment in care aria de raspandire a mamutilor se restransese de la circa 8 milioane de kilometri patrati la aproximativ 800.000 de kilometri patrati.
Deci existau oameni cu 38.000 de ani î.e.n.
În ce an suntem dragă Ema de la facerea lumii ?
Nu-i așa că dacă ne ștergem la funduleț cu cărțile creștine , ne murdărim cu cerneală tipografică, că erau oameni cu 38.000 de ani î.e.n. care vânau mamuți.
http://ro.orthodoxwiki.org/......l_Bizantin
Epoca bizantină a creaţiei sau "Epoca creaţiei după Constantinopol" sau "Epocile lumii" (greacă: Έτη Γενέσεως Κόσμου κατά 'Ρωμαίους [1] sau Έτος Κτίσεως Κόσμου sau Έτος Κόσμου ) constituie calendarul folosit oficial începând din anul 691 d.Hr. până în 1728 de către Biserica Ortodoxă Răsăriteană, în Patriarhia Ecumenică din Imperiul Bizantin[note 1] din 988 d.Hr. până în 1453 iar în Rusia din 988 d.Hr. până în 1700. Acest calendar, derivat din versiunea Septuaginta a Bibliei, plasează data creaţiei lumii cu 5509 ani înainte de Naşterea Domnului şi a fost caracterizată de o anumită tendinţă care era deja o tradiţie printre ebraici şi evrei, de a număra anii de la facerea lumii (latină: Annus Mundi / Ab Origine Mundi (AM)).[note 2] Anul întâi al acestui calendar, data presupusă de facere a lumii, este anul dintre 1 septembrie 5509 î.Hr. şi 31 august 5508 î.Hr.

În zilele noastre, creştinii ortodocşi tradiţionali folosesc calculele bizantine ale cronologiei lumii împreună cu anul Anno Domini (d.Hr.). Ambele date apar în lucurile importante ortodoxe, în calendarele bisericeşti şi în documentele oficiale. Anul nou bisericesc încă mai începe la 1 septembrie (sau, după calendarul gregorian la 14 septembrie pentru acele biserici care urmează calendarul iulian). Septembrie 2010 a marcat începutul anului 7519 de la facerea lumii.
Deci acum suntem în anul 7520 de la facerea lumii ,. dar oamenii vânau mamuți înainte de facerea lumii!
Cu regret Ema dar nu pot fi creștin și să cred că suntem în anul 7520 de la facerea lumii.
Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm Numar de agini: 144) , Cărți despre daoism (taoism ), islamism, mozaism, despre cultul bahai, despre creștinism, etc + ce găsești pe Internet despre religii și filozofii teiste și ateiste. Nu am citit „Tratat de istoria religiilor", „De la Zalmoxis la Gengis Khan" , „Sacrul si profanul", a apărut de același autor Mircea Eliade și cel puțin o carte despre yoga.etc. dar dacă le găsești poți să le citești și pe alea.
Au fost traduse în românește: Biblia Hazlia- care parodiază Biblia, dar râzi dacă o citești - , Originile Creștinismului,de George Ory, despre miturile Greciei Antice, despre religia vechilor Egipteni, despre islam, Bhagavad Gita, Coranul, Tao Te Ching,( Dao De Jing, or Daodejing ) etc.
Este ceva aberant să citești numai cărți despre creștinism.
Este bine să citești despre toate credințele și despre toate religiile, dar asta nu înseamnă să neglijezi lucrurile mult mai serioase.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Om
Originea speciei umane

Conform studiilor evoluţioniste, cele mai apropiate rude actuale ale omului (specii care se întâlnesc astăzi pe Pământ, deci nu specii fosile) sunt două specii de cimpanzeu Pan troglodytes ("cimpanzeul obişnuit") şi Pan paniscus ("cimpanzeul pitic" sau "Bonobo"). Alte rude apropiate actuale sunt urangutanii şi gorilele. Biologii au comparat o secvenţă de perechi de bază ADN de la oameni şi cimpanzei şi au estimat o diferenţă totală genetică de circa 5 % [1]. Se presupune că rasa umană s-a despărţit dintr-un strămoşul comun cu al cimpanzeului acum 5 milioane de ani. O linie a mers spre umanizare şi o altă linie a dus la cimpanzei. Totuşi, rapoarte recente, folosind date obtinute de la un craniu uman în vârstă de 7 milioane de ani, indică despărţirea de alte hominide mult mai devreme. Unii oameni de ştiinţă încearcă să includă cimpanzeii în genul Homo, dar aceasta este deocamdată o părere minoritară în cadrul comunitaţii ştiinţifice.
Diferite grupuri religioase au ridicat o serie de obiecţii la teoria evoluţiei umanităţii dintr-un strămoş comun cu cel al hominidelor. Vezi Teoria creaţionistă şi Teoria evoluţionistă a umanităţii pentru câteva puncte de vedere contadictorii
storia speciei

Umanitatea modernă (nu cea contemporană) este, măcar în parte, contemporană cu H. sapiens fossilis.
Ipoteza unei succesiuni cronologice între cele două specii s-a născut din situaţia specială europeană.
Într-adevăr, H. sapiens sapiens pătrunde în Europa cândva în jurul anului 40.000 î.Hr.
Dar originile sale se plasează în grupul din Orientul Apropiat (Qafzeh, Tabun, Skhul etc.), aflat mai aproape de H. s. sapiens decât de neanderthalienii europeni.
Evoluţia în timp a oamenilor moderni duce la apariţia raselor moderne - un fenomen relativ recent, poate chiar de la sfârşitul paleoliticului, şi reprezentând ultima formă de adaptare biologică a fiinţei umane la mediu. Rasele actuale sunt deosebite anatomic, uneori foarte evident. Numai amănuntele biologice cu rol adaptativ sunt cele care dau un aspect diferit raselor (de ex., tendinţa corpurilor umane de compactare în zonele reci, pentru a limita piederea de căldură, respectiv alungirea membrelor pentru un efect invers, accentuarea ţesuturilor adipoase pentru menţinerea umidităţii, apariţia pliului ocular pentru protejarea globului ocular etc.). Potenţialul intelectual este identic, iar apartenenţa raselor la o singură specie este demonstrată de posibilitatea metisajului.
La nivel anatomic înregistrăm evoluţii în parte paralele ale diferitelor tipuri; în general, ele au o talie mai mare (Cro-Magnon = 1,80 m, Grimaldi = 1,80 - 1,95 m) sau mai mică (Combe-Capelle = 1,63 m, Chancelade = 1,60 m), dar în ambele cazuri capacitatea craniană este mare (Cro-Magnon = 1600 cm³, Chancelade = 1710 cm³).
Succesiunea tipurilor pare să fie: Combe-Capelle (perigordian inferior) → Cro-Magnon (aurignacian) → Chancelade (magdalenian). Alte exemple relevante sunt Paviland, Solutré, Laugerie-Basse, Grimaldi, Predmosti, Obercassel. Dar practic fiecare regiune a lumii a dat la iveală resturi ale lui H. s. sapiens.

| MMihai a răspuns:

Ema mai este ceva de lămurit reincarnarea și când au renunțat creștinii la reîncarnare.
http://www.crestinul.ro/desprereincarnare.htm
http://prosistemhaha.wordpress.com/despre-reincarnare-si-extraterestra/
http://www.adanima.org/......eactiunii/
http://yijinjing.ro/serie/reincarnare/
http://yijinjing.ro/reincarnarea-in-evanghelii/
http://yijinjing.ro/serie/reincarnare/
http://www.blog.teologie.net/2011/03/07/despre-reincarnare-si-karma/
http://www.aum.ro/articole/articole/despre-reincarnare_2.html
http://www.aum.ro/articole/articole/despre-reincarnare_3.html
http://www.aum.ro/articole/articole/despre-reincarnare.html
Informatii referitoare la reîncarnare au existat (si mai existã) în Biblie si în unele texte apocrife. Biserica primelor secole a acceptat teza reîncarnãrii, sustinutã si de Iisus. În anul 553 însã, la cel de-al cincelea Conciliu Ecumenic de la Constantinopol, teza reîncarnãrii a fost anatemizatã, fiind consideratã drept o eroare dogmaticã. Împãratul Justinian (leit-motivul sãu: "Afurisit fie cel care, de aici încolo, va mai crede în preexistenta sufletului!") a impus clerului propriul sau crez, a pus sub arest pe Papa Vigilius (spre a nu conturba Conciliul!) si aobligat episcopii sa accepte noua dogmã. Justinian a considerat cã teza reîncarnãrii acordã omenirii o prea lungã perioadã de timp pentru atingerea unei trepte mai înalte de dezvoltare a constiintei.
Dupã anul 553, credinciosilor li s-a spus de cãtre bisericã cã au la dispozitie o singurã viatã pentru a reveni din nou la stadiul dinaintea comiterii pãcatului originar. Noua tezã a lui Justinian, propagatã masiv în rândul enoriasilor de pretutindeni în cursul secolelor urmãtoare, continuatã pânã azi, a dus la erori si mai mari de comportament ale oamenilor, majoritatea încercând sã traiascã din plin asa-zisa unicã viatã. Biserica a exclus treptat aproape toate textele, documentele si cele 31 de evanghelii apocrife, neconforme noii linii dogmatice trasate. Cu toatã cenzura impusã textelor originale, s-au mai pãstrat
pe alocuri unele referiri ale lui Iisus la reîncarnare (Evanghelia lui Ioan [3, 1-8], de asemenea afirmatiile lui Iisus despre reîncarnarea profetului Ilie în trupul lui Ioan Botezãtorul din Evanghelia lui Matei [11, 14 si 17, 10-13], sau cele spuse de
Iisus fariseilor, în legaturã cu faptul cã el ar mai fi trãit odatã pe pãmânt, încã înaintea patriarhului Avraam [Evanghelia lui Ioan, 8, 56-58]). Alte pasaje biblice care aduc indicii asupra reîncarnarii: "Ieremia" (1, 5), "Cartea Intelepciunii" (2, 5 si 8, 20), "Cartea lui Kohelet" (12, 6), "Evanghelia lui Matei" (26, 52), "Evanghelia lui Ioan" (9, 1-3), "Epistola lui Pavel cãtre Filipeni" (2, 6-7), "Epistola soborniceascã a lui Iacov" (3, 6). De asemenea, în documentele necanonice (apocrife): "Evanghelia dupã Pistis Sophia", "Evanghelia lui Toma" s.a.
http://www.voxdeibaptist.org/Al_Cincilea_Conciliu_553AD.htm
http://www.voxdeibaptist.org/Anatemele_impotriva_lui_Origen.htm
http://www.voxdeibaptist.com/apologetica_iul11.htm
http://www.crestinortodox.ro/......69801.html
http://www.odaiadesus.ro/sinoade.html
http://translate.google.ro/....../translate
http://www.comparativereligion.com/anathemas.html
http://translate.google.ro/....../translate
http://www.newadvent.org/cathen/04308b.htm
http://translate.google.ro/....../translate
http://www.rcrwebsite.com/reincarnation.htm
Mulţi din cei ce susţin reîncarnarea spun că acest conciliu s-a întrunit la porunca împăratului roman Iustinian cu scopul precis de a condamna reîncarnarea şi de a şterge din Biblie orice referiri la aceasta.38
Deci din ordinul împăratului au scos chestia cu reincarnarea, că așa a vrut mușchii lui!
http://www.rcrwebsite.com/apolo.htm
http://www.rcrwebsite.com/soul.htm
http://www.lovendal.net/......de-biblie/
http://www.lovendal.net/......lui-iisus/
http://www.lovendal.net/......testament/
http://www.lovendal.net/......din-dacia/
http://www.rcrwebsite.com/reincarnation.htm

| MMihai a răspuns:

Ema asta am răspuns la o întrebare pentru Cristi202, dar copiez conținutul și pentru tine :
„ _________________( Păcatul Non Creației. ) _______________

Sunt și alte tipuri de păcate, despre care preotul nu îți va vorbii . Mă refer la păcatul non creației, care în spate are alte serii întregi de forme de păcătuire.
Nu este nici momentul și nici locul să abordez probleme serioase privind păcatul non creației.
Păcatul Non Creației cunoscut de foarte mulți, ar cam , lăsa muritori de foame, 90% din prelații, de pe planeta asta, care predică religii (incomplete), unde nici nu se vorbește explicit, despre păcatul non creației.

Și religia trebuie înțeleasă ca ceva, care trebuie perfecționat și îmbunătățit mereu.

Toți oamenii independent de religia în care cred, au fost hărăziți de Creator cu harul creației.

Evident că nu de idiot ce, este Creatorul i-a hărăzit, pe oameni cu harul Creației.

Ci pentru că oamenii trebuie să creeze , fiecare după puterile și capacitățile sale.

Extinzând raționamentul cu Creatorul ne idiot, putem pune problema obligației oamenilor de a crea și chiar despre păcatul non creației.
Pentru că fiecare om are datoria și obligația creației.

Ca după puterile sale să pună cărămiduțele lui la edificiul abstract de cunoaștere, progres și prosperitate al omenirii.

Ai obligația / datoria creație, ai obligația ( încă nescrisă în cărțile religioase, ale religiilor incomplete ,) de a așeza cărămiduțele tale, după puterile tale individuale , la maiestosul edificiu abstract, dar necesar, cel de prosperitate și progres al Umanității.

Dacă careva ți-ar fi predicat din evanghelia creației , ( care nu apare ca evanghelie explicită în nici o religie incompletă ), ai fi înțeles că ai obligația creației .

Deci ai datoria să trăiești, să înveți permanent și pe parcursul vieții tale să pui și tu, după puterile tale, cărămiduțele tale, la edificiul abstract de progres și de prosperitate al Omenirii.

Că nu de cretin ce este, Creatorul , te-a hărăzit și pe tine, cu harul creației, așa cum a hărăzit, pe toți oamenii indiferent că sunt creștini, necreștini, sau atei cu harul creației, cu capacitatea de a crea .
Nu ai știut, că ai obligația / datoria creației, dar acum știi. !

Ăsta este rostu vieții tale, să creezi pentru a așeza și tu cărămiduțele tale, după puterile și după capacitatea ta , la impozantul edificiu de cunoaștere, creație, progres și prosperitate al Umanității.

Asta este calea cea adevărată, ăsta este drumul de urmat, în rest nu sunt decât vorbe.

Te-am ajutat, prin ceia că ți-am indicat drumul pe care TU trebuie să mergi, ți-am indicat și motivația de a trăii.

Păcatul non creației este un păcat grav.

Caută să nu păcătuiești, prin non creație.

Sunt evident și multe alte păcate, despre care se mai vorbește în / prin diverse religii.

A păcătui înseamnă de fapt, a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet .

Chestia drăguță este că și ne viul are suflet.

Dacă acceptăm că și ne viul are suflet, aspectele legate de ecologie și de valorificarea energiilor neconvenționale capătă niște valențe filozofico- religioase teribil de interesante, în acest context .

Și evident o altă justificare și ar necesita o altă abordare la nivelul acțiunilor și non acțiunilor umane .

Ideea este că trebuie să demonstrăm / să probăm iubire pentru tot ce are suflet.

Caută să nu păcătuiești în general.

Că păcatele nu au iertare .
Sunt și religii mincinoase care vorbesc despre iertarea păcatelor.

( Nu există burete pentru șters /spălat păcatele/radieră pentru șters păcatele, iar dacă vrei să cumperi „ indulgențe" ,, este ca și cum ai arunca banii la gunoi".)

Iar păcatele tale vor atârna ca niște pietre de moară în toate planurile existențiale prin care va trece sufletul și spiritul tău.

Tot păcatele tale vor implica / vor genera o predestinare mizerabilă, în toate existențele tale ulterioare, cu trup material .

Păcatul non creației, este o formă particulară de păcătuire, specifică numai ființelor, care au fost hărăzite / dăruite/ cadorisite de Creator cu capacitatea de a crea .

Nu am spus că trebuie să faci neapărat, statui ca Michelangelo, picturi ca Rafael sau ca Leonardo sau lucruri de astea, cu totul ieșite din comun.

Am spus numai de cărămiduțele tale, după puterile și capacitățile tale.

Dacă vei lucra într-un domeniu tehnic sau științific și vei face o descoperire epocală cu atât mai bine.

După ce vei face asta, vei putea spune spune astea sunt cărămiduțele, puse de mine , și vei avea o mulțumire a ceva bine făcut.

Dumnezeu vine de la latinescul Dominus Deus /
/ Șeful/stăpânul zeilor.

Am voie să îi spun, despre o Divinitate de Ordin Suprem al Întregului Univers ?

Aceasta în condițiile în care am definit, ca fiind Univers suma a tot cea ce există.
În aceste condiții cea ce alții denumesc Universuri capătă denumirea de porțiuni , zone de Univers.

Sub aspect terminologic nu mai putem să mai vorbim de universuri papalele ci vorbim de zone de univers în care au loc fenomene similare .

Nu mai vorbim de expansiunea universului ci de modificări de poziție relativă a unor ansambluri de corpuri , în cadrul aceluiași univers etc . ////

Cred că a apus epoca filozofiilor religioase statice, declarate mincinos, că sunt de sorginte divinică , în favoarea filozofiilor religioase dinamice, permanent perfectibile, în funcție de gradul de cunoaștere al Umanității.

///// Ideea este să nu păcătuiești la modul general și să nu păcătuiești în particular cu Păcatul Non Creație, că în măreția sa Creatorul, în speță Divinitatea de Ordin Suprem A Universului, i-a hărăzit pe toți oamenii , independent de apartenența la o religie sau alta, sau non apartenenta la o religie sau alta,
( că și ateism-ele sunt tot ca niște religii dar cu panteon divinic vid și simultan cu panteon malefic vid )
cu cu harul creației.

Și nu a făcut-o de prost ce este!

/ Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm număr de pagini: 144 )

Poate misiunea ta, sau rolul tău pe acest Pământ , ar putea fi să pui și tu cărămiduțele tale la imensul edificiu imaterial, de prosperitate, progres și cunoaștere al Umanității !

( Chiar ce zici, de ideea asta, cu cărămiduțele, este bună sau rea ?)

Ce a ce ți-am spus eu : să creezi, să nu păcătuiești și să dovedești iubire sunt corecte și în situația limită de panteon divinic vid & simultan de panteon malefic vid.

Deci chiar dacă nu există nici un fel de Dumnezeu, astea rămân valabile oricum.

Ți-am scris data trecută, de caracterul divinic al ființei umane, evident că dacă fiecare om fiind un epsilon Dumnezeu nu există nici o iertare a păcatelor ! "

| cristi202 a răspuns:

Penibil? Poate pentru tine. Si daca e asa, chiar ai o problema mare. Hai sa zicem ca nu poate fi dovedit ca Isus am murit pe Cruce si a inviat, sa zicem, pentru ca exista dovezi si pentru asta, sa zicem ca aparut la intimplare, desi organizarea materiei din corpul tau arata cu totul altceva, sa zicem. Insa in chestia cu Titanicul, si cu alti oameni care s-au considerat superiori lui Dumnezeu, este cit se poate de adevarat. Interesant in cazul Titanicului e ca vasul, fiind compartimentat, putea sa navigheze cu 4 compartimente inundate, insa se stie ca spartura a afectat 5 compartimente, pe care le-a inundat si care a dus la scufundarea vasului. De ce 5? De ce nu 4, ca sa nu fi fost nici o problema? Sau de ce nu 6, 7, 8? Asta este, cu Dumnezeu nu te pui. Asa ca mesajul il consider a fi binevenit pentru tine. Pacat insa ca nu iei seama la el, considerindu-l penibil.

| cristi202 a răspuns:

@MossaNo13:
Ok, pura coincidenta, dar nu ti se pare ca sunt prea multe coincidente, incit sa nu poti spune ca e doar intimplarea?

| Angel0 a răspuns:

Raspunsul mi se pare ok.Ce nu ai inteles?

| Dumnezău a răspuns:

Pentru crestini: Vreau sa va intre molifta in cur si sa va bag un joint,optional,crestinopatelor in piz-da,crestinopatilor tot in lorgean,asa metafizic.

Pentru Dumnezeu: ''Smight me,oh,almighty smighter!-Bruce Nolanwinking

Mi se rupe de Dumnezeu cu o mare pasiune si mi se rupe de ce-mi poate face,de fapt nu-mi poate face,pentru ca daca exista(ceea ce e destul de putin probabil) il doare in cur de mine,mai tare decat ma doare pe mine de intelesul si profunzimea poeziilor lui Goethe sau Nichita Stanescu. Apropo, Dumnezeu e la fel de gay ca Nichita Stanescu.V-am tucat, pacatosilor!

| V3ra a răspuns (pentru Dumnezău):

Dumnezeu sa te ierte!

Apache
| Apache a răspuns:

Este penibil si rationamentul ei...dar esti si tu penibila fiindca postezi un mesaj privat care iti era adresat tie...
daca as sta si eu sa scriu toate mesajele rautacioase si prostesti pe care le primesc...as umple categoria!

| francesca89 explică (pentru Apache):

N'a fost un mesaj privat...a fost un raspuns la o intrebare, de ce nu poate aparea si aici?
raporteaza daca nu'ti convine

| Raquella a răspuns:

Toti oamenii seamana cu Isus.Sunt creati dupa chipul si asemanarea Lui.

| Danutza27 a răspuns:

Nu te mai vaita atit. Poate ai uitat ca esti solicitata sa fi capetenia hoardei de aur.
Am si eu o rugaminte la voi : Dupa ce va organizati avind in frunte pe @francesca89 va rog sa ma anuntati si pe mine pe privat cind ajungeti prin cart Berceni. O sa va intrebati de ce, am sa va raspund.Noi avem la bloc o catea "Lola" si de 2 ori pe an are rinduiala ei, mai fac ei scandal dar ii potoleste lumea cu o caldare de apa, mai arunca niste merge si animalele pricep si muta traftirul in alta parte.O sa ziceti bine bine dar ce are cu noi Pai uite mai oameni buni ce zice lidera voastra cer scuze ca o citez "Ce mama dracu? crestin sau ateu cu totii ne place sexul! DA mie imi place, si nu e rusine sa recunosti asta! imi place sa fac toate nebuniile care'mi trec prin cap! imi place 69/capra/la perete/pe scaun/pe lumina! imi place sa ma masturbez si sa ma uit la filme porno.astea ma fac curva sau ce?" Veti sari cu gura mare "ce are sefa cu Lola cateaua blocului "Va luminez la minte daca apareti voi si lidera voastra ii baga lu Lola in cap toate traznaile alea nu o sa mai avem liniste, se va transforma Lola asemeni ei (ca este slaba de minte Lola si crede toate prostiile) si va tine traftir dupa traftir cit este ziua de mare si o sa fim nevoiti sa chemam hingherii si ii pun jbiltul de git si ei si tovarasilor ei.

| V3ra a răspuns:

Francesca esti foarteeeeeeeee desteapta,mie nu imi faci niciun rau, esti doar penibila si nu ai un raspuns inteligent la nimic, stii doar sa vb urat si sa raspunzi pe langa si cam atat! Bagatoare de seama...

| anonim_4396 a răspuns (pentru V3ra):

Ma rog, si ce ai scris tu inteligent in acel mesaj?

Ceilalti, lasati-o sa posteze pe francesca! Nu e un lucru rau, ca stim cu cine sa nu ne batem capul data viitoare, ca oricum nu va intelege!

| francesca89 explică (pentru V3ra):

Ai un mare "stupid" din partea mea.si cine vrea sa-ti faca rau? din partea mea poti sa te'ntorci cu curu'n sus

| V3ra a răspuns (pentru francesca89):

Imi pare rau ca nu pot vota inca, si ca nu exista ceva gen-"persoana dezaxata"-ai avea votul meu!

| francesca89 explică (pentru V3ra):

Nu mai folosi cuvantul "dezaxat", e stupid.de fapt, la ce sa ne asteptam de la o penibila?

| V3ra a răspuns (pentru francesca89):

1.Hai sa-ti dau definitia cuvantului dezxat pentru ca vad ca te uiti ca la felul 14 la el, da stiu nu il intelegi :dezaxat=dezechilibrat moral si mintal, acum tu alegi de care esti1

2.Cuvantul nu are cum sa fie stupid, dar tu da!
3.Penibila esti tu pentru ca nu stii decat sa faci atac la persoana daca mintea nu te ajuta la mai mult

| francesca89 explică (pentru V3ra):

Dar tu nu faci atac la persoana? te cam crezi superioara, pe langa faptul ca esti proasta de puti.
Si te roaga frumos familia sa fugi de acasa.

| V3ra a răspuns (pentru francesca89):

Hai ca nu mai stau sa ma mai cobor la nivelul tau, la revedere!

| francesca89 explică (pentru V3ra):

Mai bine. oricum tu mai jos de atat nu poti fi.u reached the bottom of stupidity

| francesca89 explică:

Danutza de cate ori ai dat copy paste la faza aia cu Lola?

| SandraMikyZu a răspuns:

Cred ca glumesti nu? in primul rand Apache avea dreptate nu publici un mesaj privat desi daca ar fi fost ceva mai asa as fi publicat si eu si in al doilea rand ce vrei sa ne spui ca ea ii anormala ca crede in Dumnezeu? sau ce? tu ai putea sa o asculti penttru ca are dreptate acum cu titanicu nu stiu cum a fost dar na

| francesca89 explică (pentru SandraMikyZu):

Alta intelectuala...incearca sa te exprimi!"dar na"? serios acum?

| Parmalat a răspuns:

rolling on the floor

E clar - popa indobitoceste

| Nymphetamine a răspuns:

Fiecare are dreptul sa creada in ce vrea. Ti se par spusele ei mai penibile decat faptul ca incerci sa o umilesti postand o intrebare ca asta?

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Mă amuză teribil de tare numele tipei. laughing
Deci. "I got a pocket, got a pocket full of sunshine. I got a love, and I know that it's all mine. Oh, whoa!
\dancing "
Şi vine. Bla, Bla, Bla, Bla...thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singura penibila esti tu, Francesca draga happy Mesajul este cat se poate de corect.

| Danutza27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Are omul dreptate, dar eu zic ca mai are o sansa,avind in vedere ca Sf Molifta nu a fost de folos ca a rupt lantul si a fugit de chinezarie, Poate dusa la Sf Munte. Poate cind o sa o prinda tasu o sa ii aduc bietului om lantul cu care leaga bunicul vaca si pe ala nu il razbeste ca e facut pe vremuri.O sa incercam sa o ajutam care cum putem Ar trebui toti sa folosim Forta Rugaciunii si poate se indura Cel de Sus sa ii deschida ochii.Pai exemple avem prin Vietile Sfintilor, Sf Maria Egipteanca este un exemplu foarte bun Nu este sub demnitatea ei sa citeasca deoarece "cititul nu dauneaza grav sanatatii" cum crede ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun, eu chiar nu inteleg. De ce au crestinii o parere asa proasta despre atei? Fiecare cu convingerile lui, fiecare are anumite motive pentru a crede sau nu.
Daca as pati eu asa ceva cred ca l-as face matura pe respectivul.

| francesca89 explică (pentru anonim_4396):

Cu cine sa te certi?
asa aberant mi se pare deja, e ca si cum cineva mai crede ca pamantul e plat, sau cum cred copii in mos craciun

| anonim_4396 a răspuns (pentru francesca89):

Da, asa e. Daca unii vor sa se lase manipulati de Biserica si sa creada in ceva similar lui Mos Craciun, sa o faca deoarece avem de cine rade, nu ma deranjeaza. Dar sa o faca naibii in liniste si sa nu ma bazaie pe mine la cap sa ma iau dupa ei.