| anonim_4396 a întrebat:

De ce au murit asa multi oameni in cutremurul din 1977?

5 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

Se plictiseau blocurile și au căzut peste oameni.

| aumih16 a răspuns:

A fost foarte puternic! au fost persoane care au scapat! altele salvate! oricum la un cutremur mare te salvezi de regula daca se nimereste! dupa parerea mea eu consider ca a gresit si toma caragiu sa coboare pe scari in timpul cutremurului! pai nu scapi cu viata! nici cu liftul nu e bine! ramai blocat acolo! asa a patit doina badea! eliza petrachescu locuia singura din pacate cand a fost cutremurul! intr-un apartament modest! nu de lux! era si in varsta ea! pacat ca au murit oameni zic spun, eu! destul de cunoscuti! asta daca te gandesti la marele actor toma caragiu! sau marea actrita eliza petrachescu! sau doina badea ori filofteia lacatusu! veronica porumbacu! anatol e. baconski a mai fost! alexandru ivasiuc! corneliu m. popescu! mihail petroveanu! de tudor stavru ce sa zic spun! era preferatul lui sergiu nicolaescu!
el scapase cu viata initial! cautau oamenii! cu toate ca il avertizase alti cascadori veniti sa salveze oamenii! bai, tudorica, nu e meseria noastra asta! noi cautam oamenii vii! sa-i salvam! i-au si zis spus sa numai insiste sa ii caute! daca nu gaseste nimic! dar el nu s-a lasat! a gasit-o pe una o studenta! care se numea livia negoescu! si care la acel moment implinea 22 de ani! a salvat-o! i-a si urat la multi ani! dupa care a urcat in blocul nestor! e si acolo a urcat el printre daramaturi pana in varf! si-a gasit un apartament care rezistase, nefiind total distrus! e si acesta era deja in coborare, cand fix o grinda a cedat! iar tudor stavru s-a prabusit de la etajul 8! el de fapt a vrut sa treaca dintr-o camera in cealalta! si s-a sprijinit de un perete despartitor, care cedase, iar el s-a prabusit in gol! cazuse in cap! a fost dus la spital, dar nu a ajuns sanse sa scape! dar peste ani, au gasit cica la el, in buzunare si in cizme! obiecte de valoare! niste tampenii, nimic adevarat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca a fost un cutremur foarte puternic. Multi s-au dus pentru ca s-au apucat sa coboare pe scarile blocurilor. Cele mai slabe sunt scarile de bloc si te scufunzi cu ele la cutremur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand e cutremur nu fugi la scari, este rusinos cat de multi oameni au putut sa moara, n-a fost chiar atat de puternic, si nici populatia prea mare.

| Nustiu26357 a răspuns:

Pentru ca inima lor s-a oprit si sangele nu a mai circulat;