| anonim_4396 a întrebat:

De ce in timpul scolii ne vine sa dormim mai mult si dormim mai bine, iar in vacanta este invers?

4 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Pentru că la şcoală te obosește faptul că faci chestii care ți se par inutile şi ești forțat să le faci în ordinea impusă şi timpul stabilit dinainte. Când eşti acasă ai libertatea de a face ce simți şi sunt atâtea opțiuni încât ești exaltat constant de stări diferite.
Eu pățesc așa în contexte sociale. Dacă trec de jumătatea de oră de grație, mai ales seara, mă ia somnul. Mi se închid efectiv ochii, arăt de parcă n-am dormit de 3 zile. Cum ajung acasă sunt o, indiferent că e 12 sau 3 dimineața. Sentimentul de libertate mă face să mai stau măcar 1 oră la TV. Când ajungeam de la petrecerile de Revelion dimineața la 8 sau 12 a doua zi la prânz uneori mai stăteam vreo 2 orele net şi după mă culcam. Era modul meu de a-mi redobândi autonomia ce am fost nevoit să suport pentru prea mult timp oameni care poate îmi sunt dragi dar care văd viața altfel.

| Samariteanul a răspuns:

Pentru ca scoala reprezinta un efort fizic(dususl pana acolo) si unul mental(orele si invatatul+profesorii) si de aceea obosim mi repede si dormm mai bine(si mai mult), iar in timpul vacantel nu avem nimic de facut si de aceea nu prea dormim pentru ca nu ne simtim prea obositi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Să ştii că laughing.Cel mai dulce somn e ăla pe care nu-l poți avea. Urât dar adevărat.

| RegeleIaurtului a răspuns:

Scoala este plictisitoare si pe langa asta produci mult efort mintal care te oboseste, in vacanta te odihnesti iar creierul doarme mai putin deoarece incearca sa profite cat mai mult de timpul placut limitat