| Cristian201 a întrebat:

De ce le place la fete sa calatoreasca? Nu inteleg de ce trebuie sa calatoreasca in alte tari pentru socializare, ca si cand nu pot vorbi si acasa.

Răspuns Câştigător
| GoLoveYourself a răspuns:

Socializarea ar fi pe ultimul loc in cazul unei calatorii. Pentru majoritatea oamenilor cel mai important e sa aiba parte de lucruri si culturi noi. Nu cred ca pleaca cineva cu scopul de a socializa.

11 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Ei, si tu. Daca nu-ti tragi un selfie cu buzitele tuguiate si piciorusul ridicat cand in spate iti arde Notre Dame, ce sa postezi pe FB si Insta? O poza cu Catedrala Mantuirii Neamului? Plus ca la Paris poti sa zici ca ti-o tragi cu un francez sadea (de prin Magreb - daca ai noroc chiar cu mai multi de-odata si fara voia ta) in schimb aici in tara ce sa zici? Ca ti-o tragi cu Gheorghe?

Acum, putin mai serios, turismul este o gaselnita a ultimilor 100-150 ani. Mai ales asta de masa. Dar au inceput sa se sature unii si de turisti. Cred ca am citit cate ceva despre Barcelona (si parca si Venetia) in acest sens - vor sa puna oprelisti turistilor, isi vor orasele inapoi (mai mult) pentru ei.

| Violleta2022 a răspuns:

Calatoriile sunt ceva inedit si placut pentru toate genurile, nu doar pentru fete.
Sunt unii oameni fricosi sa nu li se intample ceva si prefera sa traisca in propir curte sau in perimetrul satului, altii sunt atat de zgarciti, ca nu ar iesii din curte, sa nu cheltuie vreun leu, iar altii sunt dormici sa calatoreasca, sa vada, sa-si imbogateasca cunostintele si sa expeimenteze lucruri noi, inedite.
Este evident ca tu nu faci parte din ultima categorie si dupa cum vad eu, nici nu te vei lipii vredata de vreo fata, daca, ori esti teribil de zgarcit, ori teribil de fricos sa experimentezi lucruri noi.

| Cristian201 explică (pentru Violleta2022):

Ok.
Trebuie sa modific intrebarea... Calatoriile de afaceri, calatoriile din curiozitate, vrei sa vezi o tara / cultura, samd... sunt inteligibile.
Dar eu nu inteleg : de ce trebuie sa pleci din mai multe tari in alta, sa fii mereu pe drumuri, si eventual sa vizitezi mai multe tari de-o data?
De ce inedit? De ce placut? Pentru mine e placut acasa. Restul e polemica, si dupa cum ai observat sau nu ai observat, polemica nu are final.

| Cristian201 explică (pentru GoLoveYourself):

Noutatea. Un raspuns bun. happy
:Thumbs up!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cristian201):

Ma repet, inspecial pentru tine, care nu poti intelege de ce lumea viziteaza alte tari si le face placere, dorind tot timpul s ainvete, sa-si largeasca bagajul de cunsotinte si sa isi satisfaca o curizitate si placere umana.

Este evident ca tu nu esti unul dintre zgarciti lumii, caruia ii tremura mana sa cumpere ceva, sau sa se bucure de viata, de frica sa nu cheltuie bani. Pun pariu ca nu mergi niciodata la cefenea sau restaurant!
Cei ca tine, mor in satul in care s-au nascut, de frica sa nu-i calce trenul, carei la marginea orasului.
Ma si mir cum de arunci banii pe fereastra, platind internetul, atata risipa....mai ales cand afirmi ca nu ai nevoie sa vezi nimic nimic, preferand sa stai la tine in curte.

Ei bine, pentru noi ceilalti, cu cat exploram mai mult, cu atat suntem mai bogati in cunostinte generale si informatie. Eu una, strabat anul pamantul, de la un capat la celalat, locuind in Australia ( la 24 de ore de zbor cu avionul si 3 escale internationale - de tara). Prefer sa aleg intotdeauna o alta tara de legatura, ca sa ma plimb si sa cunosc lumea, sa vad oameni, traditii, locuri inedite, obiceuri unice samd.
Pentru mine, placut este sa colinzi lumea cu oamenii dragi, cu care poti imparti bucuria asta, in cazul meu, familia mea.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Cristian201):

Aparent sa descoperi locuri noi, culturi noi, oameni noi, civilizații si obiceiuri noi e prea mult de înțeles pentru tine.

| Adry05 a răspuns:

Wtf? într-o călătorie te duci să vezi altă țară, altă cultură, nu să socializezi, aia e un bonus laughing

| Sofer a răspuns:

Tuturor ne place sa călătorim.

| sopranaCadaverica a răspuns:

E in firea umana sa vrei, sa iti placa sa calatoresti, sa cunosti, sa fii curios. Lumea asta e atat de vasta, culturile (arhitectura, pictura, muzica, istorie, partea culinara etc), obiceiurile, limbile, dialectele, oamenii sunt diferiti, incat e pacat sa te incui in casa. Socializarea e ultimul lucru pe care-l faci cand pleci intr-o tara straina, mai ales in vremurile astea cand toti suntem insingurati si anxiosi.
E altceva cand iti colinzi tara (ceea ce mi se pare obligatoriu, de la o varsta - dupa ce faci niste economii si salariul iti permite cat de cat). Cutreierandu-ti tara de exemplu devii si mai deschis la minte (ai parte de anumite situatii in care trebuie sa te descurci), inveti sa iti cunosti originile cu adevarat si sa o iubesti pentru frumusetile ei. Mi se pare o tampenie sa te apuci sa iei alte tari straine la rand cand tu nu ai habar de cetatea Poenari sau ca n-ai vazut macar o data Chipul lui Decebal sculptat in stanca la Orsova. Creezi amintiri, traiesti, in primul rand, pentru ca sunt momente in care te simti liber, apoi, iti imbogatesti cunostintele. Despre asta e vorba.
La partea cu calatoritul in strainatate e si mai interesant pentru ca este un teren necunoscut tie. E si adrenalina, si imprevizibil, si-s si multe de invatat. Chiar prin simpla observatie a oamenilor de pe strada, din parc, cafenele/restaurante.
Dar ca sa simti cu adevarat inima orasului strain in care te afli, e nevoie de un salariu generos. Si oriunde altundeva atunci cand calatoresti. Pentru ca toate activitatile astea costa. Nu poti sa zici ca stai pe malul lacului si contempli apusul si gata, ai simtit esenta Parisului. laughing De aia, cred eu, e mai bine sa renuntam la placeri imediate ca un playstation, un laptop nou, un telefon de ultima generatie si alte nimicuri pe care de obicei le aruncam in cos si, sa ne chinuim un pic, sa strangem bani si sa ne luam lumea in cap sambata-duminica. Atunci de fapt ni se permite sa traim, fratilor. Sa nu o facem doar de Paste si Craciun. Trebuie sa te lupti un pic pentru libertatea ta. happy Nimeni nu o s-o faca.

| Donsavas a răspuns:

A socializa nu inseamna a comunica, e mai mult de atat.

| aumih16 a răspuns:

Pai ce ai vrea! sa stea numai in tara! oricum nu au ce face! mare lucru! se plictisesc!