| nimic`pentru`nimeni a întrebat:

De ce luna februarie are mai putine zile? De ce nu are si ea 30 sau 31 de zile ca toate celelalte luni?

Răspuns Câştigător
| dienutza94 a răspuns:

Pai... poate pentru ca pamantul se roteste in jurul soarelui in 365 de zile si 6 ore. Una din ele trebuia sa aiba mai putine zile, nu?hee hee Si cate 6 ore pe an inmultit cu 4, de asta exista anii bisectihee hee

11 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

E dintr-o cauza din punct de vedere astronomica.

| Spintecatorul a răspuns:

@oleee are dreptate. Asa am invatat si eu la istorie.

| daηă a răspuns:

Hmmmmmmmm?

| jojobg a răspuns:

Eu stiam ca asa a ordonat imparatul nero dar nu stiu sigur thinking chiar si eu vreau sa aflu ca`s nascuta pe 29 februarie crying

| DiannaDi a răspuns:

Am invatat la limba latina...ca din cauza unor zei.(ceva dispute intre ei). dintre zeul Ianus.si inca unul. happy

| lexony a răspuns:

Pt ca e unik!

| oleee a răspuns:

Pentru ca asa a ordonat imparatul nero cand a facut calendarulstraight face
din qte stiu eu:-s

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil sa fie pentru ca iov a blestemat ziua in care s-a nascut, si sa nu mai fie numarata noaptea intre lunile anului?

| danycsbraila a răspuns:

Nu se stie chiar nimeni nu poate stii acesta intrebare sincer nu mi-am pus-o nikiodata.

| JessyTGR a răspuns:

Buna intrebare !

| sheslikethewind a răspuns:

Cred ca datorita miscarii de rotatie a Pamantului in jurul Soarelui.