| BiiBiis a întrebat:

De ce ma apuca plansul asa de repede? Deci eu cand vad pe cineva ca plange sau cand aud o melodie care ma atinge la suflet sa zicem sau cand vad la tv niste momente emotionante eu chiar le traiesc si ma apuca plansul asa degeaba. Ce credeti ca ar trebui sa fac? Pentru ca eu oricat as incerca nu ma pot abtine sa plang straight face

Răspuns Câştigător
leonardk
| leonardk a răspuns:

Pentru ca esti sensibil(a) sufleteste. Nu este nimic rau in asta. Nu cred ca trebuie sa faci nimic. Sunt din ce in ce mai rare persoanele sensibile sufleteste. Pastreaza-te cum esti si incearca sa te feresti de "profitorii de suflete"!

18 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Si eu patesc aceleasi lucruri. Inseamna ca esti foarte sensibil si ai un suflet mare. Crede-ma ca dupa ce o sa treaca anii nu o sa mai poti plange. O sa vrei dar o sa iti mai curga doar cate o lacrima ratacita. Pentru ca orice piedica inseamna experienta, maturizare si implicit te face mai dur.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Parerea mea si acest lucru ti-l spun in modul cel mai serios, ai un suflet sensibil, bun, care se implica emotional in orsice problema de natura umana. Timpul insa, fara sa vrei tu te va schimba, asta este viata.

| Arthur a răspuns:

S-ar putea sa ai probleme cu glanda tiroida... fara misto. Pun pariu ca esti slab

| JeSa a răspuns:

Buna!, deoarece esti o fire emotiva,"slaba de inger", in suflet!, cu timpul te vei regla!, Pa, pa!

| inna a răspuns:

Eu nu zic ca e anormal ca plangi, dar totusi incerca sa te controlezi.Fii Barbat!

Imagineaza-ti tu cu prietena ta uramarind un film siropos si amandoi sa plangeti...aiurea suna, nu?
Glumesc...baietilor de mici li se spune sa fie curajosi si multi considera ca plansul e o slabiciune pentru un barbat.Personal, eu consider ca e o mare prostie, noi toti suntem diferiti si reactionam in moduri diferite.
Daca vezi ca "plansul" acesta persista mergi la un psiholog cu siguranta te va ajuta.hee hee

cami
| cami a răspuns:

Descarca-te, nu-i nimic rau in asta. Eu incerc sa ma gandesc la altceva, sau la nimic, dar sunt prea preocupata sa mimez ca fac asta (ca gandesc) si nu ma mai gandesc la planshee hee

| BabyPink a răspuns:

Şi eu sunt la fel happy. Când văd pe cineva că plânge îmi vine mie să plâng :d

| antonia09 a răspuns:

Draga Alex,
Faptul ca plagi aproape la orice declanseaza anumite stari emotive ceea ce demonstreaza puritatea cu care vezi lucruile.
Si eu sunt o fire emotiva, plang la orice imi provoaca tristete, bucurie.
Nu este o rusine daca iti curg lacrimile urmarind un film romantic la tv, ba chiar este o virtute deoarece tu traiesti cu intensitate actiunea filmului.
Nu foarte multi se pot lauda ca sunt sensibili sufleteste si incearca din rasputeri sa copieze sau sa imite dar nu o vor putea face niciodata pentru ca nu ii caracterizeaza.
NU cred ca ar trebui sa faci nimic pentru a te abtine din plas, iti doresc sa iti mentii sensibilitatea la maxim caci incercarile prin care trecem pot sa ne faca sa devenim mai duri si insensibili.
O seara placuta!

| just|breathe a răspuns:

Si eu sunt asa... uneori ma mai pot abtine, dar cu greu, mai demult cand m-am mutat de la scoala mea veche, nu puteam absolut de loc sa ma integrez, copiii au facut o gluma stupida si eu am inceput sa plang; cu greu m-am linistitsadstiu ca a fost foarte stanjenitorsad, dar sa stii ca eu nu imi fac probleme in legatura cu acest fapt; am alte probleme mai grave legate de timiditatestraight face.

| Denisse_8813 a răspuns:

Nu cred ca e nimic rau in asta! Prin felul tau de a fi esti doar un pic mai sensibila decat altii.Eu sunt o fire vesela mai tot timpul, insa uneori cand mi se intampla sa am zile mai putin bune chiar simt nevoia sa plang. Este cea mai rapida cale prin care imi pot descarca toate elemetele negative din suflet, minte etc. Si nici balanta nu suntbig grin

| conflict a răspuns:

Salut!
Faptul ca esti emotiv eu cred ca n-are nici o legatura cu gabaridul sau zodia!
Parerea mea ( ca sa-sti raspund la intrebare ) este ca nu trebuie sa faci nimic, asta esti tu, un om normal cu glandele lacrimale mai solicitate decat la alti indivizi happy, nu mi se pare nimic iesit din comun; nu este un lucru cu care sa et mandresti si nici sa-ti fie rusine, ai increderewinking, continua sa fi tu.

| BiiBiis explică:

Deci 1
BitterSweet Nu, nu sunt chiar foarte slab.

si 2

Seduisate.Chica Nu sunt fata. Am observat ca seman mult cu sora mea. Si ea plange din orice. Cred ca amandoi il mostenim pe tata laughing

| BiiBiis explică:

Cristinela, tot balanta sunt si eu si am vazut multe balante care plang din orice, dar si unele care nu plang deloc.

| cristinela a răspuns:

Ce zodie esti? Eu sunt balanta si sunt la fel.Esti o fire sensibila.

| bOom a răspuns:

Si mie mi se intimpla le fel.Asa e firea femeii, eu consider.Nu ai ce-i sa-i faci.Incearca sa nu te mai uiti chiar la toate emisiunile care iti provoaca durere si jale.De multe ori iti pot lasa nist erani adinci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Sensibilitate se numește, emotivitate. Cu trecerea timpului nu o să mai fi chiar așa de impresionată ca să mai și plângi.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nimic, tu eşti o fire emotiv/ă, şi de aceea te apucă plânsul în momentele emoţionante pe care la are cineva sau pe care chiar tu le ai. Nu e ceva ce poate fi corectat, eşti sensibil/ă, şi aş putea spune că asta este bine happy
Fiecare avem câte o personalitate diferită. Mult succes, şi zi de zi să ai o zi bună kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu eram la fel ca tine. sa stii ca eu faceam mai urat. adica eu plangeam si tipam nu ma puteam aptine dar am evitat sa mai fac chestia asta si te inteleg si cum am sp si eu am fost sensibila incearca sa eviti persoanele care sufera sau momente din acelea mai sensibile:*