| LuckyVictorious a întrebat:

De ce multi oameni spun ca Paris e orasul iubirii cand de fapt e orasul luminilor si Venetia e al iubirii? Funda**

Răspuns Câştigător
| DaveMustaine a răspuns:

Parisul, este doar si poate este cel mai romantic oras din intreaga lume. In Paris, orasul iubirii, podurile Senei s-au umplut cu lacatele indragostitilor. Cele mai cautate poduri sunt: Pont des Arts, Passarelle Leopold-Sedar-Senghor si pont de l'Archeveche. Desi autoritatile nu sunt de acord cu acest fenomen care pare sa stirbeasca din farmecul Parisului, nu au gasit inca o solutie care sa rezolve problema lacatelor. Personal, mie mi se pare superba ideea cu lacatele, mai ales pentru faptul ca odata ce sunt incuiate, cheile sunt aruncate in apele batranei Sene. Acesta este un simbol al dragostei eterne.

4 răspunsuri:
| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Si Parisul este un oras romantic, si probabil este supranumit asa datorita arhitecturii si in special a Turnului Eiffel.
Iar Venetiei i se spune asa pentru ca te plimbi cu gondola si asta este romantic.

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Eu stiam ca New York e orasul luminilor

| Clawd3lw a răspuns:

Nu stiu de ce dar orasul luminilor stiam ca e New York ori un alt oras din S.U.A.

| Mihalache_Bogdan_Petru_1970 a răspuns:

Orasul Paris se spune ca este orasul iubirii deoarece este un oras francez si este un obicei capatat in timp de francezi in iubire!