| Bella7777 a întrebat:

De ce nu se poate alimenta cu aer,la orice adancime, un scafandru care respira printr-un tub legat de masca si avand capatul superior deasupra apei?

Răspuns Câştigător
| Georgy_Balan_1998 a răspuns:

Oaminii care practica scufundari si respira din acel tub de oxigen nu inhaleaza doar oxigenul, mai inhaleaza si alte gaze care pot face rau orgamismului. Cand revin la suprafata acestia trebuie sa revina foarte usor pentru a nu cred o reactie in corpul lor care le-ar putea produce moartea.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate alimenta cu aer daca este o pompa. Daca depaseste o anumita adancime presiunea apei poate rupe furtunul sau sa-l preseze obturandu-l si nepermitand trecerea aerului.

| trolololo a răspuns:

Se poate însă e foarte periculos la adâncimi mari. La cele mici nu e problema. Acele costume sunt presurizate cu aerul de la suprafață. Daca se oprește pompa, se rupe furtunul sau se întâmplă orice altceva ce obturează aerul care intra, scafandrul moare făcut "terci" de presiunea apei. Cel putin moare instant.
In plus un furtun suficient de lung și de rezistent, dar în același timp ușor și flexibil e greu de obținut. Sa nu mai zic de costuri.

In tubul de oxigen normal nu e numai oxigen, acesta e amestecat cu azot și alte gaze. Oxigenul în stare pura e foarte inflamabil și toxic.

| Deeadyale a răspuns:

Pai, daca e deasupra apei, ori : se poate sa nu fie destul de lung furtunul, ori : din cauza presiunii cauzate de apa, sa se rupa furtunul