| PopândăuIRătăcit a întrebat:

De ce regretam lucruri chiar daca stim ca degeaba facem asta si nu se poate schimba nimic?

5 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Cateodata uitam ca unele lucruri dupa ce sunt spuse, nu se mai pot uita.
Speram la ce este mai bine, speram ca lucrurile pot fi schimbate, chiar daca le spunem, in sinea noastra stim ca nu mai este sansa de schimbare, chiar daca noi avem speranta ca vom putea schimba ceva.
Speranta este o c*rva, toata lumea traieste cu ea, chiar daca ea ne impinge sa incercam in van, tot ea ne doboara si ramanem cu un gust amar in gura si ne intrebam "de ce a trebuit sa spun acele lucruri?".

___________________________________________________________
Pseudo-semnatura mea, daca nu am optiunea sa adaug una, imi fabric una.

Nume-Klepto
Status-Plictisit(nu chiar, am o stare de je ne sais quoi si singurul remediu este sa scriu)

Pregatit sa aduc apocalipsa cu ajutorul demonilor mei care salasluiesc in mine:
Stupidion - Cel care o sa indobitoceasca lumea, dar nu numai, o sa-i faca si constienti ca sunt prosti si ca n-o sa scape din stadiul ala niciodata.
Obezion - Cel care o sa distruga silueta si increderea in sine.
Hidosion - Cel care o sa urateasca si transforme lumea in niste proscrisi sociali.
Silension - Cel care o sa tortureze gandurile oamenilor cu vestita intrebare "Ce-ar fi fost daca?", care tortureaza cu deja-vu si o sa chinuie pe cei care regreta ca n-au spus ce trebuia, cand trebuia.
Deception - Cel care o sa reaminteasca incontinuu ce au pierdut, cel care o sa aduca la suprafata cele mai mari regrete.
Lorion - Cel mai puternic si cel mai distructiv, el are abilitatea de a denatura orice fapta buna, facand sa reiasa exact opusul.

Ai dat tot ce ai avut mai bun din tine si nu a fost de ajuns?
Ai primit ce ai vrut, nu ce ai avut nevoie?
Ai pierdut ceva de neinlocuit in viata ta?
Ai fost prea indragostit si nu ai putut sa-i dai drumul?
Nu conteaza toate astea, conteaza doar rezultatul, daca el/ea este fericita, atunci fi si tu fericit/a.
Nu dispera, putea sa fie si mai rau, puteai sa arati ca mine si sa fi ca mine.
http://www.youtube.com/watch?v=PrrdLO8fie0

| YumixCupcake a răspuns:

Asta se numeste ca avem constiinta. care e "activata" cam tarziu uneori.pentru ca facem unele lucruri fara sa ne gandim la urmari

| 6111992 a răspuns:

Buna pentru ca ne dam seama, prea tarziu ca am gresit chiar daca nu se mai poate face nimic macar ne recunoastem greselile si incercam ca pe viitor sa nu le mai repetam.

| Varahil a răspuns:

Intr-adevar,trecutul nu-l putem schimba, dar putem schimba situatia care nu ne place chiar din momentul asta.Regretul,parerea de rau,este impulsul,daca vrei motivul, pentru schimbare, si apare din trezirea constiintei.

| Vaniilla a răspuns:

Regretam unele lucruri pentru ca asta arata ca suntem oameni si ca avem sentimente, suflet si constiinta. Deci nu le regretam degeaba.