| User23434 a întrebat:

De ce când suntem nervoși spunem lucruri pe care le regretam când ne calmam?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Suntem fiinte emotionale nu rationale, de asta e aiurea sa ai pretenții, sunt o prostie totala, cei care au un auto control mai bun denota un nivel de ratiune mai inalt

| sierra1 a răspuns:

Tocmai d-aia: lipsește calmul și autocontrolul

| User23434 explică (pentru sierra1):

Sunt o persoana calma, dar am momente când clachez și mi dau drumu la gura...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu cand sunt nervos (si nu numai atunci), spun lucruri pe care le-am copt de mult, si nu le regret niciodata.

| alina2k18 a răspuns:

Pentru ca unii sunt emotivi, vulcanici si nu se pot stapani, nu stiu sa fie calmi, diplomati si sa aiba tactwinking

| ziptrack a răspuns:

Cand esti nervos si iti dai drumul la gura, in plan spiritual se da o lupta intre tine si spiritele rele. Practic Satan vine si te ispiteste, iar tu, necunoscand continutul Bibliei (care practic este ca un manual cu instructiuni pe care trebuie sa le urmezi), lasi garda jos si astfel te lasi invins. Dupa ce lupta se sfarseste, tot Satan vine la tine si te mustra.

De aici si "si nu ma duce pe mine in ispita si ma izbaveste de Cel Rau, Amin." in rugaciunea Tatal Nostru.

La fel e cu toate celalate patimi, gen curvie, malahie (mas*urbare), betie, hotie, fumat, droguri, cafea etc. Dupa ce cazi in ispita si esti invins de patima din cauza ca nu ai stiut ca trebuie sa lupti, Satan vine si te mustra.

Eu iti recomand sa citesti Biblia. Pe mine m-a transformat foarte mult si nu de putine ori am avut experiente cu Dumnezeu, Iti recomand sa vizitezi canalul de Youtube a lui Andrei Lazar ca sa aflii mai multe lucuri.