| GoGo23g a întrebat:

De ce Romania este atat de necivilizata in comparatie cu celelalte tari europene?

Răspuns Câştigător
| Kodokuna a răspuns:

Din cauza conducerii proaste si a mentalitatii invechite a oamenilor. Nu putem spune ca doar politicienii sunt de vina, pentru ca pana la urma nu se voteaza singuri. Sustinatorii hotilor vin si voteaza crezand in minciunile neobrazate ale candidatilor, iar sustinatorii celor mai cu cap stau acasa, spunand ca "oricum nu conteaza un vot". Daca toti spun asa, atunci nu se mai duce nimeni la vot. Si cum majoritatea celor care ajung la putere abuzeaza de ea si o folosesc doar in scop propriu, fara sa isi dea seama ca distrug vietile a milioane de oameni(ceea ce e ingrozitor), nu poate exista progres. Daca tu iei banii oamenilor ca sa-ti faci nu stiu cate case de vacanta, pe cand poporul nu are cu ce-si plati facturile enorme, si cu toate astea nu-si misca fundul in strada ca sa te dea jos, nu se poate schimba nimic. Pe deasupra, atunci cand exista cineva care chiar vrea sa faca ceva, in Romania se scapa repede de el, cum s-a intamplat anul trecut cu cabinetul Ungureanu. Asta e. Cand o sa-si schimbe romanul modul de a gandi, cand o sa-i vina a munci si la el acasa, nu numai la italieni, cand o sa mearga la vot si cand o sa invete sa actioneze la timp atunci vom evolua si noi.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca urmarile si consecintele nesimtirii nu sunt pedepsite asa cum trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu exista legi dure cu pedepse grave... Ar exista cateva dar nu se aplica... de exemplu amenzi pentru ca ai intrat in parc (care este interzis cu animale de companie) cu un caine

| MIChan a răspuns:

Legile sunt usor de manipulat, la fel si oamenii din conducere

| Ilusi00n a răspuns:

Datorita sistemului.

| Ilusi00n a răspuns:

Datorita sistemului politic.