| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

De ce somnul este esențial pentru viața omului?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Somnul este perioada in care organismul intra in faza de intretinere, regenerare reparatorie.
Creierul decupleaza partea care se ocupa de "constiinta", iar aceea parte se va ocupa de revizia corpului (atat fizic, cat si "soft" (adica sufletul, constiinta, functiile neurologice etc.). In urma acestei "revizii", creierul stabileste locurile si prioritatile unde este necesara repararea, regenerarea organismului.

Fara aceste perioade de intretinere, organismul se defecteaza, se imbolnaveste tot mai mult, pana ce cedeaza si moare.

| darrio2007 a răspuns:

Incearca sa nu dormi deloc cateva zile si nopti si vei afla singur.

| Violleta2022 a răspuns:

Cand dormim, anumiti hormoni se produc, hormoni vitali creierului, care-i ajuta sa functioneze normal si sanatos.
Corpul, organele, muschii totul...se refac dupa 1 zi de miscare si efort fizic. Toti avem nevoei sa ne "reincarcam bateriile" prin somn.
Lipsa somnului duce la: boli autoimune, la probleme pshice si mai tarziu psihiatrice, incepand cu banala depresie, anxietate, paranoia, schizofrenia, samd.

| Sofer a răspuns:

Pentru ca avem nevoie de somn.

Răspuns utilizator avertizat
| Alexandrionelu a răspuns:

Dacă nu dormi ajungi ca și Connect-r, care nu a dormit toată vara laughing