| alexx102428 a întrebat:

De ce somnul este esențial?

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Te ajuta sa rezisti treaz in restul timpului. In medie un adult trebuie sa doarma 6-8 ore pe noapte. Daca doarme prea putin in timp va putea dezvolta tot felul de boli cum ar fi cele cardiovasculare sau diabet.
Chiar s-a facut un studiu si au descoperit ca organismul unui om poate rezista fara sa doarma deloc doar 11-12 zile.

| Shammal a răspuns:

Daca esti capabil sa-ti refaci corpul prin vointa proprie sa zic asa somnul poate deveni facultativ.

| NLS a răspuns:

Daca mai ai si niscaiba probleme cu inima, dupa vreo 72 de ore de nesomn, mirosi florile, dar de la radacina...
Cand aparuse Diablo 3 prin 2012 a dat coltu' o ditamai namila de american in acest fel.
O persoana poate rezista la multe, dar organismul are nevoie de odihna ciclica.
Si nu as spune doar creierul, la fel muschii, inclusiv ai inimii (in timp ce dormi, inima bate, dar cu alt ritm, si chiar daca isi pastreaza tactul, misca o cantitate mai mica de sange decat atunci cand depui efort. Cu alte cuvinte, se "odihneste" si ea.)

| Samariteanul a răspuns:

Organismul tau obosit si mai ales creierul are nevoie de timp sa se refaca, mai ales dupa ce ai avut o zi grea si stresanta la serviciu/scoala. Daca nu dormi risti sa ai tulburari mintale, miraje, sa-ti pierzi anumite simturi sa ai reactii mai lente impotriva stimulilor exteriori si in cele din urma poti sa mori.

| liliana77any a răspuns:

Somnul este un mod de relaxare atat al creierului cat si al organelor interne.