| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii nu se gandesc ca o fapta buna poate cantari mai mult decat 10 grame de aur?

Răspuns Câştigător
| prolibro a răspuns:

Ca sa faci o fapta buna trebuie sa consumi mai multa energie decat daca trebuie sa lucrezi pentru 10 grame de aur.Trebuie sa fii atent la cei din jur, sa ii intelegi, sa vezi ca au nevoie sa fie ajutati, sa gasesti resursele oricat de mici pentru a intinde o mana de ajutor. Sa iti faci timp, si cateodata sa te izbesti de totala lor indiferenta sau nerecunostinta.
Si atunci e mult prea greu sa faci o fapta buna.Si mult mai comod sa nu faci nimic.

3 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Cei care cantaresc valoric si pretuiesc mai mult 10 grame de aur in general nu fac prea multe fapte bune ca sa stie cat valoreaza acestea. Este mai usor sa apreciezi o valoare mercantila decat una spirituala sau de suflet.

| LuS[z] a răspuns:

aqcesti oamenii sunt niste oamenii oportuniosti care merg numai pe interes si carora ar trebui sa le fie rusine de ei insisi

| georgehari a răspuns:

Presupuneri:
1. Pentru că nu au creier
2. Pentru că nu sunt oameni
3. Pentru că nu ştiu valoarea aurului

De exemplu, eu cred că o faptă bună contează mai mult decît 5.024 de cristale Swarovski, 568 de hamburgeri sau 335 de bonuri de masă.