| simpatica210 a întrebat:

De la ce vine porecla benga si de la ce vine numele denisa

Răspuns Câştigător
| Georgiana8 a răspuns:

Origine si semnificatiile numelui Denisa
Nume frantuzesti: puritate, bunastare, frumusete, urmas al lui Dionysius
Despre numele Denisa
Numele de fata Denisa deriva din numele de origine franceza Denise si inseamna "urmas al lui Dionysius".

In mitologia greaca Dionysius este cunoscut zeul vegetatiei, al pomiculturii, al vinului, al extazului si fertilitatii. In gandirea moderna, Dionysos simbolizeaza spontaneitate si instinct in contrast cu Apollo zeul intelepciunii care simbolizeaza stiinta si intelectul.

Numele Denisa inseamna frumusete si este numele unei zeite din mitologia greaca Densis. Numele semnifica puritate, bunastare, frumusete.

Numele de fata Denisa are semificatia de bunatate, bunastare si frumusete.

BÉNGA subst. (Fam.; în expr.) A-l lua benga (pe cineva) = a-l lua dracul, a o păți; a muri. - Din ţig. benga.

Sper ca te-am ajutat. Funda?

Nume asemanatoare

4 răspunsuri:
| kogi1983 a răspuns:

Despre numele Denisa

Numele de fata Denisa deriva din numele de origine franceza Denise si inseamna "urmas al lui Dionysius".

In mitologia greaca Dionysius este cunoscut zeul vegetatiei, al pomiculturii, al vinului, al extazului si fertilitatii. In gandirea moderna, Dionysos simbolizeaza spontaneitate si instinct in contrast cu Apollo zeul intelepciunii care simbolizeaza stiinta si intelectul.

Numele Denisa inseamna frumusete si este numele unei zeite din mitologia greaca Densis. Numele semnifica puritate, bunastare, frumusete.

Numele de fata Denisa are semificatia de bunatate, bunastare si frumusete.

| Sh0ck a răspuns:

Benga = diavol, in tiganeasca laughing
Denisa = hmm. era ce cu credinta in Dumnezeu sau cam asa ceva, cauta pe net denumirile numelor is vei gasi.

| Sh0ck a răspuns:

Benga = Dracu (in tiganeasca)
Denisa de la expresia de origine germana "locuitor al Danemarcei"

| simpatica210 explică:

Pe ce dau sa v-ati ce raspuns am primit