| danyel_1802 a întrebat:

"De la sublim la ridicol nu e decat un pas" (Napoleon)
Cum comentati?
As dori si ceva argumente pro si contra...

Am gasit citatul asta si mi s-a parut interesant, si sunt curios sa aflu si parerea voastra despre el.

3 răspunsuri:
| αndï a răspuns:

Nu cred... decat sa fie asa de sublim * stiu pleonasm * incat daca ar fi inca putin mai avansat ar fi ridicol confused
in caz ca nu cautai un raspuns de genul probabil iti faci tema la Romana / Istorie, si sti ce zice demonul de pe TPU despre teme pentru acasa nu smug?

| danyel_1802 explică:

@hellconnen, Exact,nu cautam un raspuns de genul,vroiam doar sa stiu parerea voastra despre citat, nu ma interesau pleonasmele sau ce ai scris tu pe acolo,sincer nu prea am inteles ce vroiai sa spui
Cat despre partea cu tema, da stiu, temele sunt interzie pe TPU, dar chestia e ca nu imi fac tema.As fi ridicol sa apar ca sa va cer sa imi rezolvati tema.

| piteasimona a răspuns:

Cred ca se refera la faptul ca o persoana, de la maretie (statutul pe care-l are) poate sa fie considerata ridicola si daca zice un singur cuvant. Nu stiu daca intelegi ce vreau sa spun... Adica o persoana zice ceva gresit, sau prostesc, si imediat, cu toate ca e cunoscuta ca geniul clasei ( sa spunem asa) e trecuta pe lista ridicolilor.