| alexandru17 a întrebat:

Deci sa o luam cu inceputul. Mor de plictiseala in fie care zii. Cauza este ca sunt in Austria in Viena si nu stiu limba, inca nu am prieteni inca si stau cu bunicamea in casa si mor de plictiseala. cum sa fac sa treaca timpul mai repede, cum? fiecare ora parca e o zi. m-am plictisit de iesiri in oras... cum sa treaca timp mai repede cum sa nu ma mai plictisesc?

Răspuns Câştigător
| romanianboy a răspuns:

Acceasi problema am avut-o si eu cand am venit in Austria doar ca eu locuiesc in linz.Am noroc ca am 2 verisori de seama cu mine aici.Am reusit sa imi fac prieteni si pana la urma este totul bine.Stiu ca ti se pare greu cu limba Germana mai ales cu dialectul asta al lor.In primele luni mi se parea chineza nu alta.Incearca sa dai de alti romani sau imprietenestete cu candva care intelege ca esti Ausländer si nu poti vb la perfectie limba germana. Incearca sa te imprietenesti cu colegi de la scoala si incearca cat de cat sa vorbesti in dialect. Pana la urma exercitiul te face maestru. Nu stiu ce altceva ti-as putea recomanda. Bafta!

2 răspunsuri:
| GenetiX a răspuns:

EU zic sa te apuci de programare. Sau de electronica. Stoc inepuizabil de ocupare de timp.

| bara40 a răspuns:

Http://www.neobux.com/? r=bara40 da clicuri aici