| Stefani123 a întrebat:

Dezleaga cineva asta va rog

a ă â b c d e f g h i î j k l m n o p q r s ș t ț u v w x y z
Avem aceasta insiruire de litere, alfabetul. Trebuie sa gasiti d cuvinte. Ca sa le descoperiti urmati instructiunile de mai jos:

Pentru primul cuvant:
1. Literele specifice limbii romane nu iti folosesc. Ia-l pe I si inmulteste-l J. Acum inmulteste-l pe F cu J. Scade din primul rezultat cel de-al doilea rezultat.
2. Scade din numarul total de consoane pana la P toate vocalele pana la I. Ce rezultat ti-a dat?
3. Cauta vocale! Ă si  nu-ti folosesc acum. De asemenea toate cele de la Ă pana la K sunt nepotrivite. Intre L si Ț nu e decat o vocala care nu iti foloseste. U, I si E sunt otravite. Ce mai ramane?
4. Prima litera din primul cuvant la feminin invatat de cei mai multi bebelusi?
5. Acum, doar cu litere romanesti. Consoanele dintre Q si V nu merg. Â-ul nu merge. Insa un  este pe aproape potrivit celalalt insa nu. Ce litera este?
DAU FUNDA +VOT!

3 răspunsuri:
| Fizy93 a răspuns:

Esti prea bun, vreau sa imi explici!

| Leloluch a răspuns:

Primul cuvant Fijjy sau Fijjwy
2 cuvant