| SnicK a întrebat:

Diferenta dintre Ram DDR1 si DDR2.
Care e mai buna?
Si daca e o diferenta majora intre ele?

Răspuns Câştigător
| RS4 a răspuns:

Au fost SDram, DDR1, DDR2, mai nou DDR3, cei mai convenabili la ora actuala sunt DDR2, pentru ca DDR3 sunt mai scumpi si nu ofera mare lucru in plus la un utilizator obisnuit! ai mare grija daca vrei sa iti configurezi un PC sau sa schimbi din DDR1 in DDR2, nu se potrivesc... deci iti trebuie o placa de baza care sa suporte DDR2, pe una pe care ai avut DDR1 nu merg! bafta!
* aaaa... si inca ceva, cel mai important cand alegi memoriile, pe primul loc e cantitatea (1, 2, 4 GB) apoi frecventele! bafta!

4 răspunsuri:
| VadMelodii a răspuns:

Eu am DRR3 si la placa video DRR2 si e foarte bine

| TAZ_2382 a răspuns:

DDR1 = model vechi, nu cred ca se mai fabrica, foarte scumpi, placa de baza care suporta ddr1 este la randul ei slaba si asa mai departe.
DDR2 = model now, se fabrica; D, ieftini ( in comparatie cu ddr1 ) daca ai degand sa iti faci un pc, categoric uitate la variantele ddr2, 3 si ca sa iti raspund la intrebare, ddr2.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Adryannn Daca nu sti, mai bine taci
@SnicK Diferenta e una destul de mica. Aceasta este reprezentata de tipul de memorie RAM. Logic ca DDR2 e mai buna, dar nu cu mult. La placa video e la fel (DDR1, DDR2,..., DDR5)
Totusi iti recomand DDR2 avand in vedere ca exista si DDR3, iar diferenta dintre DDR1 si DDR3 este mai accentuata. Dar daca ai o placa de baza veche e posibil ca aceasta sa nu recunoasca memoria DDR3 (daca nici DDR2, atunci e foarte veche). Daca faci upgrade (adaugi memorie la una deja existenta) atunci trebuie sa fie acelasi tip. Baftawinking

| Adryannn a răspuns:

E o diferenta majora pentru ca DDR1inseamna ca este numai un diver(draiver) Si DDR2 sunt doua drivere intr-o unitate centrala si ceva normal ca este mult mai bun DDR2