| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

Din ce material sunt facute lentilele de vedere sau ale lupelor?

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Depinde, sunt o gama variata de la plastic special cu caracteristici optice si mecanice superioare pina la sticla optica si cuarţ.

3 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Lentilele normale sint din sticla optica, dar si dintr-un anumit tip de plastic cu calitati optice.

cristian
| cristian a răspuns:

Unele lentile sunt din plastic si se zgarie usor, iar altele sunt din sticla sunt rezistente la zgariere dar sunt mai greu de prelucrat si pus in rame.

| amstaff a răspuns:

La ochelarii bunicii cred ca dintr-un fund de borcan