| BBEgirl a întrebat:

Din ce material sunt facute lentilele de contact?

Răspuns Câştigător
| anutza a răspuns:

Exista doua categorii mari de lentile de contact:
- lentile de contact soft
- lentile de contact rigide permeabile
Lentilele de contact soft sunt extrem de subtiri si confortabile. Ele sunt facute in mare parte din apa, acesta fiind si motivul pentru care ele sunt soft.
Lentilele de contact rigide sunt facute din plastic dur care corecteaza majoritatea problemele de vedere. Ele sunt durabile

1 răspuns:
| Chrysk2 a răspuns:

Nu stiu cum sa iti explic.
Sunt facute dintr-un "cauciuc"guma"(nu de mestecat) numai ca e transparent si foarte moale.
Unele sunt mai tari altele mai moi ale mele sunt foarte moi si bune :)
uite o poza http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/......t-lens.jpg