| LaviniuA a întrebat:

Dragi TPU,
Pasteti fericiti!

Veneam ieri de la mall si ce sa vezi, ditamai coloana de oameni. Traficul blocat, bulevardul plin de oameni pe sute de metri.
Zic tulai astia-s fermierii romani care se revolta sau cine stie ce protest.
Cand colo in capul coloanei erau popi cu boxe si muzica data tare.
Ora 9-10pm. Credeam ca la ora aia popii cuminti se culca.

Imi explica si mie cineva ce ar fi putut fi? Banuiesc ca are o legatura cu Pastele?

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Paste binecuvantat! Unde s-a intamplat asta, Bucuresti? laughing Mie nu imi place deloc fenomenul asta de disney-ificare, mai ales cand e sustinut politic si deranjeaza fonic.

| LaviniuA explică (pentru dullcat):

Sa Pasti fericita pisicuto! Nu in Buc, ci intr-un orasel de provincie. Nu m-am gandit ca e sustinut politic, dar cine stie politrucii isi baga coada peste tot.

| gabicoo a răspuns:

Nu erau boxe! Era prezența aia stranie de la tine din cameră! Aia pe care ai simțit-o ieri!

| NumănumescBrBr a răspuns:

Este posibil ca aceasta procesiune sa fi fost organizata de o biserica din apropiere, iar oamenii pe care i-ai vazut sa fi fost membrii comunitatii care participau la eveniment.
Aceasta procesiune implica, de obicei, o parada prin oras sau prin sat, cu lumini, clopote si muzica, pentru a marca momentul Invierii lui Iisus Hristos din morti.