| bogdy2013 a întrebat:

E o intrebare cam ciudata dar... exista varcolaci

Răspuns Câştigător
| Moldovan_Alexandra_1975 a răspuns:

Bun, acum m-ai blocat. Asa zicea unul din profesorii mei, "nu exista OZN-uri ca eu n-am vazut niciunul". Nu credem decat in ceea ce vedem? Mituri sint din cele mai vechi timpuri. Cred ca depinde de alegerea fiecaruia, in ce vrea sa creada. Personal, nu m-ar deranja sa intalnesc un vampir gen membrii fam Cullen sau fratii Salvatore sau, de ce nu, un varcolac gen Tyler (din film, ca in carti e un ticalos!)

22 răspunsuri:
| MarrieMarie a răspuns:

In mitologie erau mituri cum ca existau dar acum nu...Cel putin eu n-am vazut niciun om sa se transforme laughing

fundita? puppy dog eyes

| adyyo a răspuns:

Eu nu cred ca exista, cum nu exista nici vampiri, si in plus nu cred ca a vazut cineva varcolaci sau vampiri.Asta e parerea mea. Fundaa?

| Whitecore a răspuns:

Nu e o intrebare ciudata...varcolacii nu exista, cred ca nici nu au existat, este un mite, dar acum nu exista, te asigur eu!
Funda?

| expander91 a răspuns:

Nu exista, e imposibil, cum nici vampirii nu exista si nici n-au existat, la fel si fantomele. Eu sunt asa mai sceptic cand vine vorba de chestii din astea

| george232323 a răspuns:

Pai inca nu se stie dar eu cred ca nu exista si nu cred ca ii putem vedea numai asa transformanduse ei cred ca ar avea grija sa se tranforme itr-un loc retras.

| AstroAlex59 a răspuns:

Poate exista orice: varcolaci, vampiri, sirene... universul imaginativ al omului poate cuprinde o multime de ciudatenii. Dar in lumea reala nu exista, poate au existat in preistorie, antichitate dar acum nu.winking

| DraGfirE a răspuns:

Au existat acum cativa mii de ani ca si dinozaurii dar nu mai exista decat lucruri stranii dar mici lucruri nu din astea mari sa se transforme si etc. va zic din propria experienta ca mai exista lucruri stranii dar nu asa de des.

| Jullish a răspuns:

Sincer eu nu cred in asa ceva big grin

| Xtadelo a răspuns:

Nu.

| TePupiic a răspuns:

Pai, sincer... Nu stiu. Poate exista, exista ca si vampirii...smug Eu am niste dinti ciudati si ascutiti si ma cam sperie. Si cand stau la soare ma enerveaza:-s Poate ca exista, sau poate ca nu. Nu-i ciudata intrebarea

| Alexakos a răspuns:

Nu te mai intreb de unde ti-a venit idea ca stim cu totii. e plin de seriale si de filme cu varcolaci. nu exista
sunt doar niste mituri. si raman la categoria mituri. la fel si cu vampirii. sunt lilieci care sug sange dar nu exista vampiri. asa cum nici dracula nu a existat si e doar un mit. sunt tot felul de povesti ca sa creada lumea.

| SupraDozaDeVise a răspuns:

Daa existaa..Sunt varcolac, si am si pc intr-o pestera! devil

| tralalalalala a răspuns:

Salut. Nu cred ca exista deoarece nu sau gasit probe dar sunt cazuri in care oamenii o mai iau razna si se cred nu stiu ce lupi.

| bogdy2013 explică (pentru SupraDozaDeVise):

Cum ai devenit varcolac?

| SupraDozaDeVise a răspuns (pentru bogdy2013):

"Luna plina"..iti spune ceva?devil

| bogdy2013 explică (pentru SupraDozaDeVise):

Nu... cum te-ai facut?

| SupraDozaDeVise a răspuns (pentru bogdy2013):

M-am transformat in puii mei, nu-ntelegi?!laughing

| Brunetadiana a răspuns:

Exista iubitul unei prietene a fost atacat de unul noaptea pe un drum pustiu. I-a lasat semne pe piept si s-a dus la preot sa-l dea cu apa sfinta de nul dadea murea. Si nu glumesc. Au fost vazuti varcolaci multa lume iau vazut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu,persoanl,nu iti pot da un raspuns concret. Si eu mi-am pus aceasta intrebare-si nu numai asta-de nenumarate ori. Dar adevarata intrebare care generalizeaza toate presupunerile este "Exista?" Iti spun parerea mea sincera. Niciun om nu poate spune cu exactitate daca astfel de creaturi exista sau nu. Si mi se pare si o diferenta imensa intre a spune "Nu cred." si "Nu exista." Pentru ca atunci cand spui "Nu cred in asa ceva!" vorbesti in numele tau, o spui din punctul tau de vedere. Dar cand spui "Nu exista asa ceva!" deja generalizezi, si nu cred ca toti oamenii au aceeasi parere.
Eu una evit subiectul "Exista sau nu?" pentru ca pur si simplu nu pot da un raspuns.Nu stiu daca sa cred sau nu in asa ceva.Dar daca noi credem in Creatia Divina,nu inteleg de ce nu ar putea fi luata in calcul posibilitatea existentei creaturilor mitice,precum varcolaci,vampiri,demoni,inorogi sau mai stiu eu ce altceva.
De ce trebuie sa credem doar ceea ce vedem? Daca,sa zicem, X nu a vazut niciodata in viata sa...o girafa,spre exemplu,nici macar intr-un documentar la televizor. Asta inseamna ca nu exista girafe? Chiar daca nu credem in varcolaci,vampiri etc,asta nu insemna ca undeva,canva,astfel de fiinte nu au existat. Nu spun neaparat acum,dar ganditi-va. De unde sunt toate miturile si legendele despre varcolaci si vampiri? Despre demoni,fantome etc? Un sambure de adevar tot a existat,undeva,pentru ca orice legenda porneste de la ceva real,oricat de mic si neinsemnat ar fi acel ceva. Poate ca odata,in preistorie,au existat,de exemplu, lupi mai mari in comparatie cu cei din zilele noastre,si au fost astel catalogati drept varcolaci.
Cum am mai spus,nu pot da o parere complexa,pentru ca la baza acestei pareri stau multe amanunte fragile,interpretabile si nesigure. Dar cu toate astea, nu cred ca un om poate declara ca nu exista varcolaci, vampiri etc, doar pentru ca nu i-au vazut niciodata. Cine stie cate lucruri exista in jurul nostru, iar noi nici macar sa nu avem habar de ele?
Asta consider eu.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Candva* Scuzati-ma. happy

| Simion_Cosmin_1994 a răspuns (pentru george232323):

Ai dreptate!winking

| Ionut_Catalin_2000_ChOk a răspuns (pentru SupraDozaDeVise):

Tu ești vircolac? Pe bune fără glumă că vreau sa aflu și eu cum ai făcut asta