| ♣ Ma®®yE [;x] a întrebat:

Este sinuciderea o optiune cand te simti un nimic?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi... dar nu asa se rezolva problemele; scapi tu de ele si le transferi asupra celor pe care ii iubesti si te iubesc. viata ai primit-o ca pe un dar de la Dumnezeu sau daca preferi...mama ti-a dat viata si, nu ai dreptul tu sa o intrerupi, doar pentru ca nu stii sa iti asumi esecurile, greselile, dezamagirile. toate se pot rezolva in timp, cu ajutorul familiei, prietenilor, medicilor, legii...cuiva! dar trebuie sa ai curaj sa traiesti si sa treci peste toate greutatile, pentru ca esti OM si, traiesti intre oameni. cineva se va gasi intotdeauna sa iti intinda o mana, iar daca nu ai incredere, daca nu primesti acea mana la timp...atunci ridica ochii spre cer si striga-L pe El. ai sa vezi ca vei primi ajutor!

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu!

eileen
| eileen a răspuns:

No way! Roaga-te pentru intelepciune... viata merita traita si nu abandonata pentru nimic rau in lume. Moartea e mai rau ca orice, mai ales ca dupa sinucidere ajungi direct in iad unde vei regreta vesnic.

Bula
| Bula a răspuns:

Este o optiune, o dovada a lasitatii!
(si lipsei simtului raspunderii)

cristian
| cristian a răspuns:

Sinuciderea duca-se pe pustii.

assiris
| assiris a răspuns:

Cine se gindeste la asa ceva este LAŞ, nu vrea sa lupte cu greutatile vietii. Viata a fost lasata ca un dar de la Dumnezeu si doar El poate hotari pentru cit timp. Cei care recurg la acest ultim gest ori au ceva la "bibilica" ori nu au taria de a lupta pentru viata. Sunt atitea exemple de oameni care se bat pentru fiecare secunda in plus pe care o traiesc, chiar daca nu au maini, nu au picioare, nu vad, nu aud, sunt schimonositi in fel de fel de accidente, au diverse boli dar nu se gandesc decit cum sa mai traiasca un minut in plus.

| LuS[z] a răspuns:

IN NICI UN CAZ! e cea mai proasta alegere! dac faci asta inseamna ca nu-ti pasa deloc de tinde de ceilalti si de ceea ce vor simti ei! intotdeauna trebuie sa speri! niciodata sa nu te dai batut!

| Diva a răspuns:

Pentru uni este o solutie dar gandeste-te si tu te sinucizi te plange familia un timp apoi ce faci nimic ramai doar o amintire daca tu crezi ca esti las/lasa sinucide-te

| viorel2c a răspuns:

Este o optiune dar nu este o solutie.

| ♣ Ma®®yE [;x] explică:

Nu ca vreau sa ma sinucid laughing...era o intrebare

| mariazet45 a răspuns:

Nimeni nu are dreptu sa isi ia viata, nu si -a dat-o el si nu si-o poate lua, trebuie sa fii prea las sa te gandesti macar la asa ceva sa nu te gandesti ca cineva va suferi pentru tine, ca poate daca vei depasi acest momenet si eu sper sa o faci vei ajunge cineva in viata si te cei gandi la aceste lucruri ca la niste prostii pe le-ai gandit in tinerete

| D33d33wttzzaaaaaaa a răspuns:

Nu, nu este straight face

| JayLeno a răspuns:

Nu este o solutie.

| Adry a răspuns:

O sa avem mai mult aer de respirat big grin

| ada a răspuns:

In nici un caz.viata e cel mai de pret dar de la Dumnezeu.

| gemina42 a răspuns:

Nu am de gand sa iti tin predici, sigur nu duci lipsa de asa ceva, eu o sa incerc sa te fac sa intelegi cat de mult gresesti doar gandindu-te la aceasta optiune si ca sa fiu mai convingatoare m-am gandit sa iti scriu cateva citate.
"Cand simti ca vrei sa mori, gandeste-te ca altii ar da orice sa traiasca"!
"Cand simti ca viata nu are niciun rost, gandeste-te la cei ce mai au o zi de trait.
"Am descoperit ca daca iubesti viata si viata te va iubi pe tine "!(Arthur Rubinstein).
M-as bucura foarte mult sa iti dai seama cat de mult valorezi ca "om" si ca de fapt ai gresit enorm atunci cand te-ai considerat un "nimic".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinuciderea este optiunea lasilor, nu isi fac rau doar lor ci si celorlalti, de fapt asta este si ideea.cineva se simte un nimic pentru ca vrea si nu pentru ca este ignorat, fiecare dintre noi suntem buni la ceva. nu exista nimic, daca am fi nimic am ajunge la zero, si prin nastere deja suntem ceva, vrand sau nevrand.eu cred ca ai pus intrebarea asta doar dintr-o curiozitate morbida, reactiile nu or sa fie cele asteptate de tine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, sinuciderea este doar un mod de a-i face pe altii sa sufere in urma ta si pe unii sa se bucure de durerea altora...gandeste-te mai bine si invata sa mergi mai departe indiferent de consecinte.gaseste alte solutii. a si app un nimeni nu poti spune ca esti, pentru ca esti un om iar pentru tine mereu vei fi cineva, numai ca sa poti simti acest lucru gandeste-te cine esti si cine vrei sa devii(asa gandeam si eu k sinuciderea este solutia perfecta, mi-am dat seama k nikiodata nu va fi km am visat si am invatat sa vad alta latura a vietii si sa pun mult mai mult pret p sufletul si persoana mea)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yo una nu cred...sunt convinsa ca oricine are un vis iar daca te crezi un nimeni lupta pentru visul tau ca sa te simti cineva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand nu poti sa uiti, desii te lupti de luni de zile.cand tu ai iertat si inca poti sa ierti orce la cel iubit dar el si tu nu te mai pot ierta pe tine.cand ai tait prea mult cu acest gand, .desi intreg te simti in bucatele frant.sti ca nu-i bine, sti si ce lasi dupa tine. nu esti nebun dar nici normal, te controlezi pe tine insuti, dar totul pare in zadar.ai vrea sa poti dar nu mai ai putere, pentru ca ti sa luat tot ce ai crezut ca ai, tot ceai muncit(e egoism?), tot ceai visat, si orice mangaiere.cand ai crezut prea mult ca esti pe drumul bun, desii vedeai ades ca sunt chiar prea multi spini, ...nu te-ai schimat la timp, nai vrut sa vezi ca mergi in spre prapastie, si tot timpul ai sperat ca se va intampla o minune si drumul asta se va schimba.ATUNCI.traiesti dar nu sti pentru ce, existi dar nu sti pana cand, respiri dar parca nai mai vrea s-o faci, te doare fiece raza de soare, si in zadar e orice pas. te culci si speri sa nu te mai trezesti, iar daca te-ai trezit te rogi ca vietii, ...noii zile, sai gasesti un sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinuciderea nu e o optiune pentru ca Dumnezeu te-a creat o fiinta minunata, si cel care te face sa te simti ca un nimic este satan.Planul lui e sa distruga.
Dumnezeu are un plan cu tine, nu-l lasa pe satan sa te opreasca.