| Daniellllll1 a întrebat:

Ce faci cand sinuciderea e singura optiune?

32 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Găsești pe cineva care să te sprijine și să te facă să înțelegi că sinuciderea nu este singura opțiune.

| Mayar a răspuns:

Imi reformulez perceptia asupra lumii : "Sinuciderea nu e singura optiune"

Sunt altii sclavi - la propriu, cum ar fi in Africa, si totusi, nu se sinucid. Petine n ute pune nimeni la munci insuportabile pentru organismul tau, fara hrana si adapost, nu esti sclav, si totusi apelezi la sinucidere.
Mergi la biserica, roaga-te la Dumnezeu sa te lumineze, caci uciderea de sine sigur nu vine de la Dumnezeu, ci de la 'altcineva' - caci te-a prins ca fiind fara ajutorul lui Dumnezeu.

| KamaSutra a răspuns:

NICIODATA,dar NICIODATA sinuciderea NU e ultima optiune, pentru orice exista o solutie

| OnuOnulică a răspuns:

Niciodată sinuciderea nu este o obțiune. Trebuie remediată problema și să încerci să trăiești pentru altcineva, atâta timp cât nu mai vrei să trăiești pentru tine. De obicei mulți rămân în viață doar pentru o persoană iubită.

| milan9 a răspuns:

Sinuciderea NU este NICIODATA o optiune... sad Drama aceasta nu face decat sa permanentizeze in vesnicie zbuciumul si tulburarea unui suflet... sad
În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...
Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial pentru acea persoana sa caute sprijin moral. Sa nu stea aşa. Nu trebuie să îngăduie nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele sale...

Trebuie să fuga de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceara şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.
Şi trebuie să se mulţumeasca cu paşii mici dar siguri şi definitivi, ai aflării răspunsurilor, la întrebări esenţiale ale vieţii...

| KillMePlease a răspuns:

singura optiune nu poate fi
niciodata
insa daca asta crezi ca e okay, te poti sinucide, evident, cine te opreste?

| syd2 a răspuns:

Salut.
Nu fac nimic pentru ca intrebarea e prosteasca, niciodata sinduciderea nu va fi ultima optiune, ai inteles NICIODATA.
Semnat Putin Vodka 228.

| peperonies a răspuns:

Am ales sa fac asta c-altceva n-a fost.
si vreau sa fac bani din asta c-altfel n-are rost.

| peperonies a răspuns:

Daca e singura nu prea mai e o optiune.

OPTÁ, optez, vb. I. Intranz. (Cu determinări introduse prin prep. „pentru") A alege, a prefera din două sau mai multe lucruri, soluții, situații etc. pe cea considerată mai convenabilă; a se decide în favoarea cuiva sau a ceva.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Daniel,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Neo12 a răspuns:

Sinuciderea nu e niciodată singura și ultima opțiune.
Gândește spre bine, mergi la biserică, consultă unn psiholog/psihiatru.
Încearcă să rezolvi problemele prin diferite moduri și cu siguranță vei reuși. Gândește-te ce e în jurul tău, la persoanele dragi și așa mai departe.
Sper să nu faci așa ceva și îți doresc numai bine!

| Daniellllll1 explică (pentru Neo12):

Nu m-as gandi la asa ceva daca as fi mai..., habar nu ai cum e sa te simti oribil...

| Neo12 a răspuns (pentru Daniellllll1):

Am trecut și eu prin destule situații îngrozitoare, dar Dumnezeu mi-a dat putere să trec peste.

| Daniellllll1 explică (pentru Neo12):

Cu siguranta esti mai mare ca mine cu minim 5 ani cred ca ai inteles la ce m-am referit prin chestia ca ma simt oribil... si "daca as fi mai..."

| Neo12 a răspuns (pentru Daniellllll1):

Câți ani ai, sper să nu te deranjeze întrebarea?

| Daniellllll1 explică (pentru Neo12):

| Neo12 a răspuns (pentru Daniellllll1):

O să fac 17 în noiembrie. Nu cred că o să mă crezi.

| Daniellllll1 explică (pentru Neo12):

What? ...La cum vorbesti iti dau minim in jur de 19.

| Neo12 a răspuns (pentru Daniellllll1):

Știu, poate gândesc mult prea matur.Mi s-a mai spus de multe ori.

| Daniellllll1 explică (pentru Neo12):

Parerea mea e ca uneori trebuie sa iei lucrurile la modul mai serios..., e bine daca esti asa.

| Neo12 a răspuns (pentru Daniellllll1):

Știu.
Și eu am trecut oarecum prin ce treci. având în vedere că e adolescența asta când ajungi să nu te înțelegi nici tu.
Și eu am vrut să fac asta, dar am înțeles că e o prostie până la urmă.
Te determină multe lucruri pentru că tot se adună, dar o să vezi și partea bună într-un final.

| Daniellllll1 explică (pentru Neo12):

Eh,cred ca viata mea depinde de miercurirolling on the floor de nota care o iau la Mate

| Neo12 a răspuns (pentru Daniellllll1):

Eu am luat 6 acum 2 ani.
Nu-mi place deloc matematica, de asta sunt și la profil umanist.

| Daniellllll1 explică (pentru Neo12):

Si eu sper la o nota de 5 inspre 6 gen 5.50 rolling on the floor, fie ce-o vrea Dumnezeu

| Neo12 a răspuns (pentru Daniellllll1):

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinuciderea nu e niciodata singura optiune. crede-ma ca stiu ce vorbesc

| Anna121 a răspuns:

Mergi la psihiatru.

| floryn1993 a răspuns:

Psiholog si mersul la bisericawinking

| Ciumpi35 a răspuns:

Niciodată nu există doar o opțiune.

| Gabbriell a răspuns:

Pe toti ne asteapta un "calau" la sfarsit, de ce sa-i faci mai devreme treaba usoara?
Mergi la biserica, vorbeste cu cineva, cere ajutor, nu sta inchis in tine.

| Amyns a răspuns:

Cum sa fie asta vreodata singura optiune, cand ai primit in dar viata?
Daca esti pierdut, mergi si inconjoara-te de oameni. Nu iti vor schimba viata, dar sunt un numitor important in ecuatia ta.
Trage aer in piept, ca fiecare problema are o rezolvare.
Pace! happy