| AnonimulRo a întrebat:

Fara sa folosesti calculatorul.
Tu conduci un autobuz de la Londra la Milford Haven in Tara Galilor.
La Londra, 17 oameni urca in autobuz.
La Reading, sase coboara si 9 urca.
La Swindon, doi coboara si patru urca.
La Cardiff, 11 coboara si 16 urca.
La Swansea, trei oameni coboara si cinci urca.
La Carmathen, sase coboara si trei urca.
Apoi ajungi la Milford Haven. Care este numele soferului?

8 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Veche. Ce m-am enervat cand am citit prima data problema asta, am calculat degeaba. laughing
Mădă0611 :d

| taken a răspuns:

O stiam alfel.
In prima statie urca 8 si coboara 2(de exemplu), in a doua statie...iar pe urma mai spuneai de cateva ori ''in urmatoarea statie''.
Cui ii faceai faza aduna, scadea si la sfarsit il intrebai cate statii au fost.

| AnonimulRo explică:

Pacat ca nu e categoria logica.

| Liiidiaaa a răspuns:

LOGIClaughing)
Numele tau este numele soferului findca spui:Tu conduci un autobuz
dupa aceia are este numele soferului?
Trebuie sa fi atent!tongue
Funda?

| AnonimulRo explică (pentru Liiidiaaa):

Din pacate nu, dar cred ca la final dupa ce ati adunat numerele v-ati gandit putin care e numele soferului big grin

| TudorGamer a răspuns:

Numele meu!laughing

| lupuvesel a răspuns:

Lupuvesel

| aaaasdff a răspuns:

Pai este numele meu, pentru ca eu conduc