| RozyRozyRozy a întrebat:

Funda!

Ce jocuri cu carti stiti? Inafara de macao, razboi, trombon, pachet furat, furnicuta si daca se poate sa le explicati...
P.S: sa se joace doar in 2 persoane.
Inca odata ofer FUNDA!

Răspuns Câştigător
| M25M a răspuns:

Saptica(septica) se impart toate cartile de la 7(inclusiv) in sus si se joaca pe asi si pe decari reprezentand punctele cartile care trebuie sa le iei. 7 reprezinta taiere merge peste orice si iei mana insa ar fi indicat sa fie folosit pentru a lua puncte. celelate carti "taie'' doar cartile de acelasi fel( noua peste noua =ultimul care da noua ia cartile, daca in schimb jos e noua si tu dai altceva spre exemplu dama va lua cel care a dat jos noua).

2 răspunsuri:
| heise a răspuns:

Popa Prostul, Septica, Tabinet, Poker etc. Nu vreau sa ti le detaliez, poate gasesti pe internet sau iti intrebi niste prieteni. Apropo -> http://www.tpu.ro/......net-funda/

| smechera2 a răspuns:

Un alt joc se numeste ''Tabinet''.
Mai intai trebuie sa-i imparti unui jucator patru carti, iar el trebuie sa-ti spuna daca sunt carti mari(peste 10). Daca iti spune ca sunt carti mici acel jucator trebuie sa le lase jos, iar.Nu trebuie sa strangi cartile lasate jos.Incaz ca, cartile sunt mari trebuie sa ii mai dai doua carti si sa pui alte patru carti jos. Tiie trebuie sa-ti imparti 6 carti.Va uitati la cartile de jos si ca ex: daca ai in mana un 10 si jos sunt 2 de 5 ii ei. Poti sa ei si 3 sau 4 carti ex: daca ai un 10 si jos este un 2, un 3 si un 5 ii ei sau daca ai un 10 si jos sunt 2 de 2 si 2 de 3 ii ei.Aceasta regula se aplica si la alte carti.La sfarsit fiecare jucator isi numara cartile luate, trebuie sa aduni cartile peste 10.Atentie! La doiul de trefla se pune un punct, iar zecele de romb valoreaza 2 puncte.