| codrincodrin a întrebat:

Funda pentru cea mai buna idee! Profesorul de desen ne-a dat 5 cuvinte, din care sa sa putem desena un oras. nu stiu cum sa il incep si ce sa mai fac. cuvintele sunt; foarfeca, ciocan, razatoare, conserva, lingura.

Răspuns Câştigător
| nothinglefttolose a răspuns:

Ce dragut. Da' greu.

Eu ma gandesc.In primul' rand sa stii sa desenezi chestiile astea. Si sa-ti iasa bine.Deci eu zic asa:

Razatoarea fa-o mare, la marginea unei strazi.Ca un bloc.Fa mai multe razatoare / razatori (? ) ca sa para ca sunt blocuri.

Lingura poate fi semafor.

Conserva...un magazin.

Foarfeca...fa mai multe, pe orizontala, pe strada, ca sa para o liniile alea de la trecerea de pietoni.

Ciocanul fa-l un indicator.

Inlocuieste obiectele cu lucruri specifice unui oras.Sigur iti va iesi ceva dragut.

Spor la treaba si sper ca ai inteles ce am vrut sa zic.

3 răspunsuri:
| andru10best a răspuns:

Poti sa desenezi orasul oamenilor muncitori. Niste magazine sau ateliere in care fiecare are cate o reclama pusa pe perete cu acele obiecte care sunt cuvintele cheie. Ar trebui sa fie usor.

| AlinnJe a răspuns:

Ar trebui sa te gandesti mai bine.
trebuie sa faci o imagine destul de mare pe un A3.o imparti in doua si in prima parte desenezi un fel de bucatarile unde esa se afle linguri, conserva si rozatoare.
dupa care desenezi ceva gen un atelier ( raised eyebrows ) cu ciocan si foarfeca.
bafta

| nycu98 a răspuns:

Faci un atelier de cizmarie, unu de croitorie cu foarfec si o casa cu o gospodina care face mancare cu razatoare conserva si lingura na funda? plz