| Anca2999 a întrebat:

Funda+Vot :

1) Cum faci rost de bursa in alta tara dupa ce termini liceul si iei bacul cu o nota destul de mare ( peste 9 )

2) Poti sa profesezi in alta tara sau in alt continent dar sa faci facultatea in tara ta, nu? Adica cam cate sanse sunt sa ajungi cineva in alta tara dar cu facultatea din Romania. big grin

2 răspunsuri:
| lizucalisuca a răspuns:

1. Aplici la facultatea respectiva si soliciti bursa din partea facultatii atunci cand completezi chestionarul, daca aceasta pune la dispozitie asa ceva. Daca nu, poti cauta companii private care ofera burse, in functie de domeniul pe care vrei sa il urmezi (de ex. in economie sunt multe banci care ofera burse sau imprumuturi). Mai exista si posibilitatea ca statul din respectiva tara sa acorde un numar de burse, trebuie sa cauti pe net "study in (tara unde vrei)" sa vezi daca au un site oficial pentru studenti.
Totusi exista tari precum Danemarca si Suedia unde nu sunt taxe de scolarizare.

2) Extrem de greu poti profesa in domeniu (doar daca e IT/medicina). In cel mai rau caz poti face facultatea la noi iar apoi masterul in tara in care vrei sa profesezi.

| Anca2999 explică (pentru lizucalisuca):

Dar de drept ce parere ai, cum ar decurge treburile?