| TheTruthBeneathTheRose a întrebat:

Fundita + vot pentru cel care stie sa-mi spuna asemanari si deosebiri intre marile puteri absolutiste ale sec VX-VXI... ( Anglia, Franta, Spania ) ( va rog fara raspunsuri de genul,, aici nu se fac temele " daca va intereseaza nu este o tema pentru scoala asa ca daca stiti OK, daca nu, nu va irositi timpul )

Răspuns Câştigător
| Gabi1 a răspuns:

1. Toate erau conduse de un rege/regina (deci de un monarh).
2. Fiecare avea o flota maritima foarte buna precum si armata.
3. In toate existau clasele sociale (taranii, burghezii, nobilii etc)
4. Desi acestea au o constitutie, monarhul are puteri nelimitate de aceasta, legile constitutionale aplicandu-se doar taranilor si mai rar burghezilor si nobiliilor.
5. Anglia, Franta, Spania erau unele dintre cele mai bogate monarhii de atunci.

Sper ca te-a ajutat

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat