| Poinsettia a întrebat:

Fundita. happy
Vreau sa-mi schimb culoarea parului in mod natural (fara henna). As vrea sa mi-l inchid putin (sunt satena-inchis), dar in acelasi timp vreau si o tenta de roscat. Ce folosesc?
Daca nu se poate, accept si alte variante. De exemplu, cafeaua inteleg ca inchide culoarea parului. Cum folosesc cafeaua, mai exact?
Frunzele de nuc iti fac parul mai roscat, nu? Iarasi, cum le folosesc?
Fundita. Merci.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tratamentul cu cafea este unul de care puţini ştiu, dar foarte eficient. Se face un litru de cafea foarte concentrată (fără zahăr), se lasă la răcit, după care se aplică pe părul umed, asemeni tratamentului cu muşeţel şi al celui cu lămâie. După, se clăteşte bine şi se va observa o nuanţă mai închisă a părului.

Tratamentul cu coji de nucă îi poate da o tentă de roşcat părului tău, pe lângă cea închisă. Dar dacă asta doreşti, ar fi bine să încerci. Trebuie să fierbi o mână de coji de nucă în apă, până observi că aceasta îşi schimbă culoarea (se înnegreşte). O aplici asemănător celorlalte tratamente naturiste pentru vopsirea părului şi admiri rezultatul.

5 răspunsuri:
| brosu a răspuns:

Da poţi folosi frunzele de nuc în combinaţie cu rostopască şi frunze de urzică. Se face o infuzie din ele şi se spală părul cu infuzia strecurată. Este foarte bun şi ca tratament pentru păr.
Ideal este ca toate plantele să fie uscate. În luna iunie plantele au cea mai mare valoare terapeutică.
Încearcă şi vei vedea rezultatele.
Poţi să consulţi şi o carte de plante medicinale.
Succes!

| dyana_8491 a răspuns:

Buna! cafeau se foloseste in combinatie cu smantana: zat de cafea amestecat cu smantana! de asemenea poti fierbe cafea in apa( cafea obisnuita pentru baut neindulcita) si te clatesti cu ea!
Frunzele de nuc, trebuie preparata o infuzie din ele si apoi clatit parul dupa baie!
Aceste procesuri se repeta pana ajungi la noanta dorita! insa rezultatele nu sunt observabile instantaneu(se obtine greu colorarea dorita) cea mai buna metoda de ati inchide culoarea parului este sa te vopsesti bruneta, cu vospsea chimica!happy sau daca nu cu henna!tongue BAfta!winking

| alexr8 a răspuns:

Cafeaua nu ii da parului o tenta de maro?
Daca vreau sa il innegresc, ce fac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a iti schimba culoarea parului in una mai inchisa este folosita CAFEAUA.
Mod de folosiretonguerepari 1l de cafea fara zahar si o lasi sa se raceasca.Intre timp te speli cu samponul tau obisnuit, il limpezesti, dar in timp ce este umed iti torni cafeaua pe par, freci foarte bine si apoi clatesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...eu am folosit frunzele de nuc, da un rezultat destul de vizibil, daca esti satena nu iti prinde roscat ci un castaniu frumos...

Întrebări recente