| alexaly a întrebat:

Ganditi-va la un numar. Orice numar... Ok sa zicem, ca o persoana va mai da inca odata atat. ati calculat, da? ok acum aveti dublu asa. Eu va mai dau inca 10. Vin hotii si fura jumatate din toata suma! Acum, numarul la care v-ati gandit la inceput, il dati unei persoane.
ACUM, VA MAI RAMAS 5winking ASA?winking

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai redezgropat o problemuta care dateaza de foarte multi ani, cel putin eu o stiu de peste 50 de ani dar precis este mult mai veche. Totdeauna restul va fi egal cu jumatate din cat i-ai dat tu. Numai bine!

14 răspunsuri:
| MariaO a răspuns:

Sincer nu happy Si nici nu are cum sa ramana mereu 5, pornind la la idee ca avem voie sa alegem orice numar.

| ɐɹıʌןǝ a răspuns:

Da,m-am gândit la 7, e numărul meu preferat.

| StopTheWar a răspuns:

Nu.nu mi-a ramas 5, ci 55. (numarul la care m-am gandit este 100)

| alexaly explică:

Celor care nu le-a ramas 5 au gresit sigur. sau nu au calculat bine

| RockIsLife a răspuns:

Asa e:p Marfawinking

| Rosalinda_7768 a răspuns:

Nu

| Jadeite a răspuns:

E si normal sa dea 5 big grin daca scriu sub forma unei ecuatii, cu x = nr la care te gandesti, o sa dea: (2*x + 10)/2 - x, -> x + 5 - x = 5, oricare x apartine lui R tongue

| katty_6203 a răspuns:

Din pacate...imi sta in loc gandirealaughing nu inteleg nimic din intrebarehee hee dar e fff amuzanta intrebareabig grin

| XastamikaX a răspuns:

Ce tare chiar ca la oricare te-ai gandii ramane 5 ca incercai si cu 7, 10, 100...

| Mada4ghn a răspuns:

Um...da! eu m-am gandit la 7. 7+7=14 14+10=24:2=12-7=5.superlaughing:X

| Ramona_6382 a răspuns:

Da ce tare

| mmmiruna a răspuns:

Nu...nici gand...sad

| Beex a răspuns:

Nu prealaughing

| Lavinia_9704 a răspuns:

Nu