| elena a întrebat:

Alege-ti un numar, care vrei tu (in gand).
Prietenul tau Radu iti mai da inca pe-atata (ce numar ti-ai ales tu in gand).
Eu iti dau numarul 10.
Vin "hotii" si iti fura jumatate.
Da-i partea lui Radu inapoi.
Ai ramas cu 5?
Stiu, este pentru copii dar merge si la persoane mature.

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Notati cu x numarul ales, si faceti o ecuatia. Ecuatia va da mereu 5. Nu e nicio chichitza, e doar un exercitiu matematic.

16 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

Nu, am ramas mai putin cu unulaughing

cami
| cami a răspuns:

Ooo elena, chiar ma gandeam.cum era jocul ala cu 'pune-ti un nr in gand' thinking si uite, ca azi am aflat happy

| elena explică:

Merge jocul in orice situatie si cu orice persoana, ca si problema: o caramida jumate, costa 1 leu jumate, cinci caramizi cat costa?

Janina
| Janina a răspuns:

Aaaa laughing ce tare big grin imi place big grin

| Kyky a răspuns:

laughing E veche faza, dar de efect. Tin minte ca ii pacaleam pe toti prietenii mei acum cativa ani laughing

| Moneyandfame a răspuns:

SI daca nu am un prieten pe nume Radu, ce fac?

Răspuns utilizator avertizat
| ReviRocsy a răspuns:

Exact m-am gandit la 7laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi aleg 4, radu imi da 4 = 8 plus 10 pe care ii primesc de la tine = 18, imi fura hotii jumatate adica 9, mai raman cu 9 ii dau partea lui radu inapoi adica 4, si raman cu 5.
Care este secretul? Orice numar iti va da cel care iti va pune intrebarea el il va impartii la doi si va iesi numarul respectiv. Daca in loc de 10 punem 6 o sa iasa 3 indiferent de ce numar vei alege.In copilarie am pacalit zeci de persoana cu intrebarea aceasta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E fain da la mine da cu virgula laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Smecheria aici este ca nr. 10 il imparti cu 2 si ti iese 5

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tare...il stiam din clasa a 2

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e marfa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

`=Foarte tare!

| GabiCh93 a răspuns:

Amuzant!