| megabum a întrebat:

Acum cateva zile proferosul meu de matematica mi-a facut o schema, schema era asa :
Eu ma gandesc la orice numar de lei(orice numar vreau), primesc de la un prieten tot atatia lei cat m-am gandit, imi mai da cineva o suma de lei (orice suma nu conteaza), vin hotii si imi fura jumatate din cat am in total, ii dau prietenului care ma imprumutat banii inapoi, si apoi m-a intrebat domnul profesor cu cat am mai ramas, iar el a ghicit numarul exact.
A m-ai facut-o si la alti colegi si a ghicit exact.
Puteti sa-mi spuneti cum a facut va rog?

Răspuns Câştigător
| greyhound a răspuns:

X+x+y:2-x = 2xy:2-x = xy/2-x = y/2