| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Greutatea corpului se lasa in tendonul lui Achile?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Greutatea se lasa pe os. Tendonul are rolul de a lega muschii (asa cum ligamentele leaga oasele) si ajuta la miscare.

| crud a răspuns:

Pai la ce mai sunt buni muschii, oasele, cartilajele, degetele, talpile si toate alea? Tendonul lui Ahile face legatura intre calcai si muschii gambei, este cel mai mare tendon din corp si permite miscarea degetelor, necesara in timpul mersului sau alergatului.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Greutatea corpului se lasa pe femur (cel mai important) dar si pe oasele labei piciorului. http://bit.ly/2Srs42w