| DaReZon a întrebat:

Hei. Am observat ca pot fi intimidat foarte usor de un strain. Daca merg pe strada si cineva ma ia deodata, sunt cu mintea in alta parte. Spre exemplu astazi mergeam pe strada si am trecut pe langa un cazino. Acolo iese un tigan care si intreaba: "De ce asa abatut?". Eu ca om am ras cam ironic "hah", dar stand si gandindu-ma acum cred ca doar trebuia sa il ignor. Dupa a venit la mine, a dat noroc, m-a intrebat de pe unde sunt (i-am spus doar ca din respectivul oras). Dupa asta a spus ca are o rugaminte de la mine si vrea ca sa-i fac o cinste cu o bere (3 lei), ca "prieteni". In momentul de fata nu aveam bani asa ca am spus ca n-am. Dupa a tot insistat si eu cu mintea slaba mai spuneam si ceva de genu: "n-am frate, poti sa ma controlezi si in buzunare". Dupa a spus ceva de genu "eh lasa, bafta", dupa care a traversat strada si a plecat (mentionez ca aceasta conversatie a fost in timp ce mergeam. El se tinea dupa mine).

Problema este ca eu am ramas un pic intimidat din aceasta pricina. Daca chiar aveam 3 lei la mine, vreo 60% din mine ma facea sa ii dau. Acel lucru era in momentul de fata. Logic ca acum spun ca e cel mai stupid lucru gandit de mine ever. Faza e ca am fost luat prin surprindere si eram cu mintea incuiata..chiar nu puteam gandi in acel moment. Luand asa vorba, ma gandesc ca cand voi ajunge in viata, ma vor face strainii usor daca nu sunt atent.

In aceasta intamplare am vrut doar sa fiu bun si sa nu par ca un prostavan mut care sa o ia la fuga. Eu am 17 ani iar el avea in jur de 20 si ceva.

Okay, deci intrebarile sunt:
Ce credeti de actiunea mea luata asupra acestei intamplari?
Cum ar fi trebuit sa procedez?
Cum sa fac de acum inainte ca sa nu mai fiu atat de intimidat de straini, prin suprindere?

Funda.

Răspuns Câştigător
| Okkultist a răspuns:

Asa am fost si eu pana in clasa a -3 -a. Pana... cand mi-au venit dracii.
Am fost la karate, am fost un elev foarte bun, le-as spart mufa, s-a terminat cu politie si amenzii.
Dar nu-ti sugerez sa fac asa ceva.
Eu... cand merg pe strada mi-e scarba de-a dreptul cand ma uit la el.
Tiganului cand ii este foamne uita de prietenie
Puteai sa-i iei o bere omului, nu era o problema, cu masura nu te intindeai la vorba samd.
Tigani ori fi ei niste lepadaturi dar cand ...cand sunt ok.
Eu ti-asi sugera sa-ti pui niste casti in urechi si sa asculti ceva gen Blutengel - Lucifer, nu stiu, eu din astea ascult, orice te face sa nu mai fi atent la ei.
Adica merge...
Asculta ceva rock, ceva tare si gata.
Nu te mai speria ca nu-ti face nimeni nimic, nu trebuie sa ai treaba cu ei.
Totul tine de cum gandesti tu.
Raspunde elegant si la obiect, prima data nu va fi chiar ok, dupa cu ceva exercitii merge.

Nu stiu daca te putem ajuta cu informatii concrete.
Eu am avut prieteni asa, le-am zis sa-si bage castile in urechi, sa isi puna niste ochelari de soare, sa indrepte capu spre pamant, imbracat oarecum in negru, daca ai costum si mai bine.
Eu umbu cel mai des in costum, iti garantez ca altfel se uita oamenii la tine, si ai multe avantaje. Daca tot nu vrei, imbraca-te mai diferit sa pari ca te ceva pe toata luma. Poarta ochelari de soare in felul aceste nu vei mai fi intimidat vizual, deoarece ala nu isi va da seama ca te uiti la el.
Bine la mine merge asta, ca mi-e scarba de majoritatea persoanelor si prostiilor dupa strada, dar merge si daca esti putin,, usor indimidat" de imprejurimi.
Incearca sa nu ocolesti pe nimeni pe strada decat daca e mare nevoie, mergi inainte lasa-i pe ei sa te ocoleasca, nu ai de ce sa ocolesti cantitatiile neglijabile.
De ce cred ca asta va functiona?
1) Daca te imbraci mai clasic, oferi o alta prestanta. Daca te imbraci mai diferit si putin mai inchis la inceput vei trece pe langa lume cu un aer de,, neinteresat".
2) Daca porti ochelari de soare contactul vizual nu se mai face asa de puternic. Te poti uita la un jeg fara sa te intimidezi.
3) Nu zambi, nu ai de ce. Fi doar politicos si educat.
4) Mergi intr-o postura dreapta, respira doar pe nas in felul asta nu pari,, descoperit" facial. Adica nu pari cu gura deschza murind de cald laughing
In fine, chestile astea tin de copmortament stradal laughing, pentru a nu iesi in evidenta. In cazul meu este bun, nu am mereu chef sa ma intalnesc cu anumiti amici, oameni samd. Asa ca le aplic, de fapt asa am fost de mic nu e ceva ce aplic. Dar poti incerca, deoarece eu nu am avut probleme asa.
Fi mai serios pe strada.
Asta este tot, si nu trebuie sa ai mila de ei pe strada, fa lucruri care sa-i usture la sentiment. Nu ii ocolo sincer, lasa sa o faca ei, daca se lovesc de tine le zici aveti grija scuzati-ma. Si gata laughing
O zi frumoasa, si sincer chesti de genul mai serioase te pot face sa nu-ti mai pese sa nu te mai simti intimidat. Pana mea, dai in puii lor de viermii.
O zi frumoasa!

5 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Trebuie să ai câte puțin respect pentru orice persoană, fie ea străina sau nu. Eu consider că ai acționat destul de corect, chiar dacă erai cu gândul în altă parte. Totuși, n-ar trebui să te lași înfluențat atât de ușor. Fii atent la orice persoană care și-ar dori să te manipuleze.
Dacă nu l-ai fi băgat în seamă, poate s-ar fi putut ajunge în altă parte, la agresiune, și ar fi fost mult mai rău.
Mă gândesc că ai putea citi câteva articole legate de dezvoltarea personală, ai putea învăța câte ceva de acolo.
http://www.nlpmania.ro/secretele-tehnicilor-de-manipulare/#.U-e9teN_sQY
http://www.nlpmania.ro/cele-10-secrete-ale-increderii-in-tine/#.U-e9qeN_sQY

| LTAA a răspuns:

Țigan, ce să-i faci.

Eu, fiind "puștan", sunt uneori abordat prin mijloacele de transport în comun de bătrâni plictisiți, "prietenoși", care se apucă să mă întrebe tot felul de lucruri. Odată, unul, după ce m-a tot "chestionat", mi-a luat revista din mână, că vroia el neapărat să vadă ce citesc. Dar, ca să nu par lipsit de respect, am cedat ușor-ușor, punându-mi niște muzică.

Sfatul meu: muzică, multă muzică, eventual niște căști care să izoleze cât de cât fonic, haine decente, privirea atentă la drum.

| unprietenaproape a răspuns:

Mama ta atunci cand erai mic ti a spus sa nu vorbesti cu strainii. ignor ai, evita i, nu i baga in seama, chiar daca incerca sa te abordeze. iti poti da seama ce fel de oameni sunt si ce vor doar aruncand o privire asupra lor. mergi mai departe

Răspuns utilizator avertizat
| SkilletViorel a răspuns:

1)E o intamlare frecventa si nu ai procedat destul de bine.

2)Ai procedat cum trebuie.

3)Esti destul de matur incat sa gandesti ca un om mare, nu esti incuiat la minte ci doar "imprastiat cu mintea"(adica te gandesti la multe lucruri deodata) si nu realizezi de ce-i in jurul tau si la o mica abatere te speri.
Iar de acum inainte ar trebui sa te cunosti destul de bine si sa fi mai curajos.Iti dau un sfat, asculta Skillet si ai sa traiesti acele vise improbabile.
Skillet-whispers in the dark---Sick of it---Hero---Circus for a psycho si multe altele care iti dau "pofta de viata" si "putere".
Sper ca ti-am fost de ajutor happy.