| anonim_4396 a întrebat:

Hei.Ce superstitii pentru Revelion stiti? Cele mai multe primesc funda!happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
1. DATORII
Este momentul ideal sa scapi de datorii. Se spune ca nu este bine sa te prinda anul cu restante, asa ca suna-ti toti prietenii si restituie banii imprumutati in timpul anului.
2. BANI
Si ca tot vorbim de bani, nu uita sa ii iei cu tine oriunde alegi sa-ti petreci Revelionul. Poti sa-i pui in buzunar, sa-i lasi in portofel sau (daca vrei sa fii sigura) sa ii ai chiar in mana. Asta o sa-ti asigure un an nou bun din punct de vedere financiar.
3. IUBIRE
Daca iti tii iubita/iubitul de mana la 12 noaptea iti va merge bine in dragostea tot anul, daca tii paharul in mana se spune ca va fi un an vesel. Tu ce alegi?
4. DORINTE
Nu uita sa-ti pui o dorinta la miezul noptii, se spune ca sansele ca ea sa se implineasca sunt foarte mari.
5. CEVA NOU, CEVA ROSU
La capitolul haine, indicat este sa porti ceva nou si ceva rosu, iar daca vrei sa impusti doi iepuri dintr-o lovitura, poti sa porti ceva nou de culoare rosie.
6. ZGOMOT
Nu uita nici sa faci mult zgomot la miezul noptii, asta pentru a alunga spiritele rele.
7. ATENTIE!
Se spune ca e semn rau sa spargi ceva in noaptea de Anul Nou.
8. HAPCIU!
Tot semn rau este si daca stranuti in noaptea de Anul Nou…
9. NOROC
Nu spala, nu calca si nu utiliza foarfeca pe 31 decembrie! Superstitia spune ca aceste lucruri iti pot distruge norocul.
10. DESCHIDE USA
La miezul noptii usile trebuie deschise pentru ca anul vechi sa iasa si sa lase loc celui nou care aduce sanatate, fericire si mult noroc.
Iti recomand sa te uiti si-aici:
http://alba24.ro/......64412.html
Te pup!

8 răspunsuri:
| AnyAda a răspuns:

Unele supersititii au legatura cu activitatile zilnice de pe parcursul anului urmator, altele - cu alungarea asa ziselor spirite malefice sau cu atragerea norocului. Iata care sunt cele mai frecvente astfel de credinte.

Sarutul de la miezul noptii marcheaza nu numai sentimentele care ne leaga de persoanele respective, ci si modul in care vor evolua relatiile noastre cu oamenii in cauza in timpul anului care tocmai incepe. Cu alte cuvinte, este de dorit ca la cumpana dintre ani, persoana iubita sa fie langa tine.

Bani in buzunare. Este bine ca noul an sa te gaseasca avand ceva bani in buzunar, pentru a nu duce lipsa de ei tot anul. Suma nu conteaza, e vorba doar de idee, asa incat cateva monede sunt suficiente.

In masura in care acest lucru este posibil, incearca sa-ti achiti toate datoriile pana la miezul noptii. Cel putin asa este superstitia, care in mod evident nu tine cont de eventualele rate la banca, iar pe acestea sa nu le luam totusi in calcul...

O superstitie derivata din cea anterioara spune sa nu dai bani pe 31 decembrie sau pe 1 ianuarie, altfel vei avea probleme financiare si datorii tot anul.

Se spune ca prima persoana care iti intra in casa dupa miezul noptii va influenta ceea ce ti se intampla in noul an. Pentru o femeie, ideal ar fi sa intre un barbat inalt, brunet (se spune ca blonzii si roscatii sunt aducatori de ghinion, iar femeile de asemenea), iar daca acest oaspete aduce cu sine o crenguta de vasc, paine si sare, sunt toate sansele ca noul an sa fie cel mai bun din viata ta de pana acum.
Deci, daca esti determinata sa tii cont de aceasta superstitie, nu lasa nici o femeie sa fie prima persoana care intra in locuinta ta la inceputul anului. Si, ca sa fim realisti, sansele ca primul oaspete sa corespunda "semnalmentelor" sunt minime, deci poti discuta cu un amic de-al tau sa joace acest rol. Conditiile fiind, evident, cele mentionate...

| ςгเรtเภยкค a răspuns:

Bani, belşug şi superstiţii

Cele mai răspândite superstiţii şi care sunt puse în practică cel mai des sunt cele legate de bani. Se spune că nu este indicat să intri în noul an cu datorii, altfel vei avea probleme cu banii tot restul anului. De asemenea, nu este bine să ceri şi nici să dai bani împrumut în primele trei zile din an, pe motiv că „datoriile te îndatorează şi mai tare". Pentru îmbunătăţirea situaţiei materiale e bine ca revelionul să te prindă, obligatoriu, cu bani în buzunare, dar şi în portofel. Acest obicei prevesteşte un an mai îmbelşugat, fiind şi cea mai practicată superstiţie. Tot pentru a chema norocul, cu câteva zile înainte de Revelion, femeile prepară pâini în care ascund bănuţi, iar cei care îi vor găsi vor avea noroc tot anul. Din aceleaşi considerente, în unele zone ale ţării, oamenii pun bani în apa cu care se spală pe faţă în prima dimineaţă din an. Din bătrâni se spune că, pentru a avea parte de belşug, prima persoană care îţi trece pragul casei în noaptea de Revelion trebuie să fie, neapărat, un bărbat brunet. Mai mult decât atât, acesta trebuie să aducă cu el şi o crenguţă de vâsc, pâine şi sare.

Poartă ceva nou şi ceva roşu

De Revelion trebuie să porţi o haină nouă, care simbolizează schimbarea şi prospeţimea. De asemenea, ţine ceva roşu asupra ta, pentru că te apără de spiritele rele şi privirile malefice. Se mai spune că indiferent dacă suntem femeie sau bărbat, trebuie să purtăm lenjerie roşie, pentru a ne păzi de invidie şi deochi în anul care vine.

Ce să nu faci

Se spune că aduce ghinion să agăţi calendarul pe noul an în înainte de ora zero. În plus, în prima zi din an nu este bine să speli. Singurele obiecte pe care le poţi spăla fără ca acest lucru să aibă consecinţe nefaste sunt vasele. Însă ai mare grijă cum le speli, pentru că o farfurie spartă este semn rău şi prevestitor de ghinion şi amăgiri. Dacă vrei să ai un an bun, nu folosi foarfeca în prima zi din ianuarie, pentru că vei diminua norocul. De asemenea, nu este bine să plângi sau să strănuţi în noaptea de Revelion, în caz contrar vei fi trist, iar problemele medicale te vor urmări tot anul.

Alungă ghinionul

Tradiţia spune că ghinionul se alungă cu zgomot, asta pentru că spiritele malefice se tem de gălăgie şi de lumina puternică. De aici derivă şi obiceiul de a organiza jocuri de artificii, de a deschide şampania cât mai zgomotos şi de a cânta cât mai tare „La mulţi ani!" Tot acum, se spune că este bine să deschizi larg uşile casei, pentru a lăsa supărările acumulate în ultimul an să se risipească.

Norocul din crenguţele de vâsc

Nu trebuie uitat nici sărutul de sub vâsc, de la miezul nopţii, care marchează nu doar sentimentele care leagă persoanele apropiate, ci şi modul în care vor evolua relaţiile cu persoanele dragi, pe parcursul anului care tocmai începe. Aşadar, în noaptea de Revelion, este de preferat să fiţi alături de persoana iubită pentru a avea noroc în dragoste.

Superstiţiile de pe masă

O altă convingere spune că trebuie să mănânci peşte în noaptea de Revelion ca să te poţi strecura printre probleme şi obstacole în noul an, cu agilitatea unui peşte în apă. De pe masa de Revelion nu trebuie să lipsească smochinele, simbolul belşugului şi al vieţii împlinite. Un ritual relativ nou spune că în ultimele secunde ale anului e bine să mestecaţi câte o boabă de strugure. Astfel, pentru fiecare boabă înghiţită, noul an vă va aduce împlinirea unei dorinţe. Pentru ca anul care vine să fie luminos, aprinde o lumânare sau o candelă în seara de Revelion şi las-o aprinsă până dimineaţă.

Şampanie şi dorinţe

La cumpăna dintre ani, şi dorinţele sunt ascultate. Aşa că nu uita să îţi pui o dorinţă, pentru că sunt şanse ca ea să se îndeplinească. Ce nu lipseşte în seara de Revelion este şampania. Ciocnind o cupă de şampanie, la miezul nopţii, cu cei dragi în jur, alături de tradiţionalul „La mulţi ani", toată lumea speră la un an mai bun. http://www.viata-libera.ro/......i-revelion http://stirileprotv.ro/......-bine.html http://www.romanialibera.ro/......88752.html sper ca te-am ajutat.

| Fridăm a răspuns:

Eu ştiu că trebuie să porţi ceva roşu, ceva nou, că trebuie să ai bani în buzunar ca să ai tot anul, să ţii uşile şi geamurile deschise pentru ca noul an să intre, iar precedentul să iasă, că trebuie să mănânci peşte, că nu ai voie să arunci gunoiul pentru că îţi arunci norocul, că prima persoană ce intră în casă trebuie să fie un bărbat pentru a avea noroc, dacă intră o femeie aduce ghinion, că dacă laşi o lampă sau o lumânare aprinsă toată noaptea vei avea un an cu noroc şi cam atât thinking

| InnocentLoovee a răspuns:

Niciuna, nu cred in superstitii.

| GrimReapper a răspuns:

Mananca peste
sa intre un barbat brunet in casa
sa porti ceva rosu
sa iti pui o dorinta

| deliapisicutza a răspuns:

Cumpara un peste si gateste-l cu tot cu cap, si pune-l pe un platou cu fata la rasarit, ca sa treci lin peste probleme cum trece pestele pe apa
Nu manca pasare, se spune ca scurmi problemele sa vina.....sau ceva asa
Poarta ceva rosu
Sa intre un barbat brunet in casa
Sa iti pui o dorinta

| AddictedToLife a răspuns:

Sa porti ceva rosii
Sa nu mananci pui
Sa ai pe masa struguri
Sa ai in buzunar un porcusor de ceramica sau bani
Sa ai vasc in casa
Sa nu ai datorii la inceputul noului an
La miezul noptii sa deschizi usa...
Sa nu arunci nimic afara din casa