| anonim_4396 a întrebat:

Hei. cum sa fac sa scap de emotii? Maine am olimpiada judeteana la latina si nu mai pot de emotie, imi vine sa nu ma duc. E anormal ce mi se intampla...si anul trecut am fost, n-am invatat absolut nimic, n-am fost deloc stresata si am luat locul 1. acum mor de frica, am invatat dar am impresa ca nu stiu nimic, si am niste emotii groaznice... ce pot sa fac sa mi mai treaca?

10 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu este cazul sa-ti fie frica la latina.Este mai usor decat la alte discipline, fiindca nu se poate sa-ti cada un subiect pe care nu-l stii deloc.Subiectele se bazeaza pe intreaga materie si daca ai invatat zilnic, n-ai cum sa nu stii.Succes!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu te duce. Mai bine stai acasa decat sa te imbolnavesti de stres. Daca nu te tin nervii, pastreaza pentru tine ce ai invatat, probabil gasesti si teste online. Daca ti se pare asa greu sa mergi acolo si sa scrii raspunsul la niste intrebari e bine macar ca ai invatat sa stii pentru tine. Nu?

cami
| cami a răspuns:

Sa privesti la tele, sa te joci, sa citesti o revista de moda, si sa nu te mai gandesti la olimpiada. Si eu am fost (nu la latina), eram cea mai slab pregatita dintre colegii mei (sau cel putin asta credeam), pe hol inainte de, (ei) repetari, exercitii, etc, si surprise! Cine a luat cel mai mare punctaj dintre ei? : eu. De ce? Fiindca nu m-am stresat.

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Ai incredere in tine autoincurajaza-te singura ca totul va fi bine si pana la urma e doar o olimpiada.Si eu am peste o saptamana un proiect la sesiunea de referate asa ca sper sa nu uit nici eu ce ti-am zis si tie big grin

ps:Succes si ai incredere in tinewinking

| campanario a răspuns:

Seara inainte de a te culca ( si te rog sa dormi devreme! ) sa faci o baie calduta si dupa aceea sa bei un ceai de valeriana pentru ca relaxeaza mult! Nu manca copios seara. Dimineata cand te trezesti gandeste pozitiv! Spune'ti : Eu pot! Sigur ca voi obtine! Evita cafeaua sau orice bautura stimulanta! Ele nu fac decat rau adica sa te agite mai tare. Cam atat trebiue sa faci si AI SA REUSESTI! Succeswinking

| camelia1812 a răspuns:

In primiul rand gandeste-te ca nu te omoara nimeni daca nu iei premiuloh go on
in al 2-lea rand. daca stii, BINE, daca te incurci la vreo intrebare tot BINE ca doar nu esti tu nu stiu ce geniulaughing

apoi nimeni nu e perfect.ai incredere in tine.si gaseste-ti ceva de facut ca sa uiti de latina...plimba-te putin pe-afara sa te relaxezi inainte de olimpiadawinking

succes :*

| Cryssbest a răspuns:

Am trecut si eu prin asta, suficient de bine incat sa stiu ca TRACUL este principala ta problema! Stapaneste-ti emotiile si vei fi multumita!
Ce poti face? Gandeste pozitiv. Incepand din acest moment!

| Didi* a răspuns:

Am trecut si eu prin asta dar bine nu cu olimpiada la latina... te sfatuiesc sa faci o baie calda, nu te gandi la nimic, bucurate de apa calda... repeta si ai incredere in tine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ce sa ai emotii? iti da cineva in cap daca nu iei premiu? tongue
fii calm/a!

| Deby' a răspuns:

Hey!
E normal sa ai emotii, crede`ma si eu am trecut prin asa ceva!laughing
Cum le depasesti? Depinde de tine! Gandeste`te la alceva, citeste ceva, asculta muzica si nu te ma bombarda cu informatii despre latinaa!
Uite: Ca toate celelalte, si asta va trece!happy Daca ai prea multe emotii te vei incurca la olimpiada, mai bine odihneste`tehappy. Si eu am avut emotii cand am mers la olimpiadalaughing, si le-a depasit. gandindu`ma pur si simplu la altceva, si citeam glume din reviste!laughing
Daca continui sa ai emotii, te vei incurca, nu vei lua premiu 1, si poate vei fi ft, dezamagita!sad
Succes!
Byeeee!:*