| crisbebe a întrebat:

Hei,deci am o mare problema: Sunt clasa a 8-a si nu stiu pe ce profil sa ma duc adica stiu ca pe uman clar dar nu ma pot decide intre filologie si stiinte sociale...deci as vrea sa zic ca nu imi plac limbiile straine si engleza nu prea stiu dar nici cu matematica nu prea ma impac excelent..as vrea sa imi ziceti la ce dau teza la fiecare si pe ce axeaza mai mult si niste pareri de la cei care sunt pe socio sau filo.:*

5 răspunsuri:
| dodo1530 a răspuns:

La sociale ai romana, istorie, geografie
Filo:engleza, franceza, romana, germana, dintr-a 10 cica nu mai faci mate, de fapt am impresia ca ramai doar cu o ora doaua cel mult pe saptamana...
Trebuie sa vezi cu ce ti-ar placea sa lucrezi in viitor si care profil te-ar ajuta mai mult
Trecele pe amandoua in ordinea mediei de admitere, ce parere ai?

Răspuns utilizator avertizat
| Sypp a răspuns:

Eu sunt la filo intensiv engleza si dau teza la limba romana, limba engleza, istorie/geografie si limba latina.
Daca iti place cat de cat engleza si romana te descurci, nu e asa de greu.
Ramne la alegerea ta...
Bafta!

| Rebeca22222 a răspuns:

Daca nu iti plac limbile straine si engleza, nu iti recomand sa te duci la filologie.Du-te la stiinte sociale.

| Iriinna a răspuns:

Alegi profilul la care consideri ca o sa te descurci. La filologie o sa dai teza la limba straina la care esti avansata, romana si istorie sau geografie, la alegere; iar la sociale dai teza la o limba straina, romana si logica/istorie sau geografie... cel putin asa am auzit de la colegele de la alte profile. Eu sunt la matematica-informatica si sa-ti spun sincer ca este foarte bine si ai mai multe avantaje pe acest profil, de ex: dupa ce o sa termini liceul o sa iesi cu o diploma pe care o poti folosi la unele facultati, oricum... faci cum consideri tu mai bine. Parerea mea e ca dintre sociale si filologie mai bine alegi stiintele sociale deoarece consider ca este materia mai usoara.