| HarleyQuinn a întrebat:

Hei! Imi puteti da toate(sau cel putin pe cele pe care le stiti)prescurtarile in engleza(gen btw,omg, wtf etc)+ce inseamna(in romana si engleza). FUNDA cele mai multe!

5 răspunsuri:
| a răspuns:

Din punctul meu de vedere AIUI (as I understand it)După ce ai explicat ceva din punctul tău de vedere
vârstă, sex, locaţieASL (age, sex, location?)Pentru a afla vârsta, sexul şi locaţia unei persoane pe chat
acumATM (at the moment)Pentru a face referinţă la momentul respectiv
revin mai târziuBBL (be back later)Atunci când trebuie să părăseşti conversaţia până mai târziu
rămas-bunBCNU (be seeing you)Pentru a-ţi lua rămas-bun
crezi sau nuBION (believe it or not)După ce am menţionat ceva surprinzător
revin imediatBRB (be right back)Când trebuie să părăseşti conversaţia o perioadă scurtă de timp
adu-ţi berea de acasăBYOB (bring your own beer)Pentru a invita oamenii la petreceri şi a le spune să aducă băutura de acasă
mai vorbimCU (see you)Când ne luam la revedere
vorbim mai încoloCUL (see you later)Când ne luam la revedere
te cunosc? DIKU (do I know you?)Când nu recunoaştem persoana care ne-a scris
sfârşitul mesajuluiEOM (end of message)Când conversţia sau mesajul se încheie
pentru informaţia taFYI (for your information)Când spunem cuiva ceva specific pentru el sau când avem o interjecţie la adresa unei idei preconcepute pe care cineva o are
trebuie să plecG2G (got to go)Când intervine ceva subit şi trebuie să părăseşti calculatorul
după părerea meaIMO (in my opinion)Când emitem o părere personală
după umila mea părereIMHO (in my humble opinion)Când emitem o părere personală
îţi sunt datorIOU (I owe you)Când cineva ne face o favoare şi vrem să-l asigurăm că îi suntem datori
glumeam doarJ/K (just kidding)După o glumă ambiguă care poate sau nu să fie luată în serios
mai târziuL8R (later)Când spunem la revedere sau când nu suntem liberi pentru a face ceva în momentul respectiv dar vom face mai târziu
râzând în hohoteLOL (laughing out loud)Ca reacţie când ni se pare ceva amuzant
vezi-ţi de treabăMYOB (mind your own business)Când vrei să ţii ceva secret
nu acumNRN (not right now)Când nu eşti liber să faci ceva în acel moment
cerere de discuţieRFD (request for discussion)Când doreşti să vorbeşti cu cineva despre ceva anume
scrie înapoiTB (text back)Folosit la finalul unui sms când doreşti un răspuns
ca să-ţi spun dreptTBH (to be honest)Pentru a explica sau clarifica opinia personală legată de un anumit subiect
mulţumesc în avansTIA (thanks in advance)Pentru a mulţumi cuiva în avans
mersiTHX (thanks)Când mulţumim cuiva
vorbim mai târziuTTYL (talk to you later)Când ne luăm la revedere
pentru tine4U (for you)Când trimitem ceva unei anumite persoane
Funda?smug

| Eudaimonia a răspuns:

Prescurtari SMS şi chat : Coduri scurte
din punctul meu de vedere AIUI (as I understand it)După ce ai explicat ceva din punctul tău de vedere
vârstă, sex, locaţieASL (age, sex, location?)Pentru a afla vârsta, sexul şi locaţia unei persoane pe chat
acumATM (at the moment)Pentru a face referinţă la momentul respectiv
revin mai târziuBBL (be back later)Atunci când trebuie să părăseşti conversaţia până mai târziu
rămas-bunBCNU (be seeing you)Pentru a-ţi lua rămas-bun
crezi sau nuBION (believe it or not)După ce am menţionat ceva surprinzător
revin imediatBRB (be right back)Când trebuie să părăseşti conversaţia o perioadă scurtă de timp
adu-ţi berea de acasăBYOB (bring your own beer)Pentru a invita oamenii la petreceri şi a le spune să aducă băutura de acasă
mai vorbimCU (see you)Când ne luam la revedere
vorbim mai încoloCUL (see you later)Când ne luam la revedere
te cunosc? DIKU (do I know you?)Când nu recunoaştem persoana care ne-a scris
sfârşitul mesajuluiEOM (end of message)Când conversţia sau mesajul se încheie
pentru informaţia taFYI (for your information)Când spunem cuiva ceva specific pentru el sau când avem o interjecţie la adresa unei idei preconcepute pe care cineva o are
trebuie să plecG2G (got to go)Când intervine ceva subit şi trebuie să părăseşti calculatorul
după părerea meaIMO (in my opinion)Când emitem o părere personală
după umila mea părereIMHO (in my humble opinion)Când emitem o părere personală
îţi sunt datorIOU (I owe you)Când cineva ne face o favoare şi vrem să-l asigurăm că îi suntem datori
glumeam doarJ/K (just kidding)După o glumă ambiguă care poate sau nu să fie luată în serios
mai târziuL8R (later)Când spunem la revedere sau când nu suntem liberi pentru a face ceva în momentul respectiv dar vom face mai târziu
râzând în hohoteLOL (laughing out loud)Ca reacţie când ni se pare ceva amuzant
vezi-ţi de treabăMYOB (mind your own business)Când vrei să ţii ceva secret
nu acumNRN (not right now)Când nu eşti liber să faci ceva în acel moment
cerere de discuţieRFD (request for discussion)Când doreşti să vorbeşti cu cineva despre ceva anume
scrie înapoiTB (text back)Folosit la finalul unui sms când doreşti un răspuns
ca să-ţi spun dreptTBH (to be honest)Pentru a explica sau clarifica opinia personală legată de un anumit subiect
mulţumesc în avansTIA (thanks in advance)Pentru a mulţumi cuiva în avans
mersiTHX (thanks)Când mulţumim cuiva
vorbim mai târziuTTYL (talk to you later)Când ne luăm la revedere
pentru tine4U (for you)Când trimitem ceva unei anumite persoane

| HeiligKreuz a răspuns:

SMD