| YumiSukinanda a întrebat:

Hei. Pot sa dau in Romania la Facultatea de Drept si dupa ce o termin sa merg in America si sa lucrez ca avocat acolo? Ce trebuie sa fac?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu poti. SUA nu recunoaste nici o facultate din Romania, asa ca orice facultate ai face va trebui sa o ecivalezi acolo prin niste examene foarte grele sau chiar reluarea studiilor. In plus, studiile juridice au un grad mare de specificitate in fiecare tara, din cauza ca jurisprudenta si legislatia sunt diferite, asa ca va trebui sa faci studiile in tara in care vrei sa practici avocatura si nu in alta (chiar daca este vorba despre o tara si UE). In plus, ca sa lucrezi ca avocat, in cam toate tarile civilizate necesita examen de barou dat in tara respectiva, adica nicaieri nu lucrezi direct ca avocat dupa terminarea facultatii

| mihai69 a răspuns:

Nu. Acolo au cu totul alt sistem de legi, de jurisprudență - e ca și cum ai vrea să pledezi într-o sală de tribunal de acolo în limba română.
Trebuie să reînveți tot. Adică să faci facultatea de drept acolo.