| yupiiiiiiiiiiiiii a întrebat:

Hei stie cineva care este finalul ultimului volum din Harry Potter?

Răspuns Câştigător
| crystynel23 a răspuns:

Il stiu eu... haryy se casatoreste cu geni, ron cu hermione, fiecare vor avea copii, ii vor da din nou la hogwarts. cap de mort e mort iar harry e cel mai mare vrajitor

6 răspunsuri:
| alyna a răspuns:

Poi finalul ultimului volum Harry Potter este urmatorul:
În Hogsmeade, Aberforth Dumbledore îi ajută pe cei trei să se furișeze în Hogwarts. Harry alertează profesorii de invazia pregătită de Voldemort. Ordinul Phoenix, Armata lui Dumbledore și elevii de la Hogwarts se aliază pentru a putea ține piept discipolilor lui Voldemort; în timpul luptei Fred, Remus Lupin, Tonks și Colin Creevey mor. În timp ce Harry caută diadema, Ron și Hermione întră în Camera Secretelor ca să adune colții Basiliscului. Hermione folosește unul ca să distrugă Pocalul Horcrux. Harry își aduce aminte că a văzut diadema în Camera Necesității. Ajunși acolo, cei trei sunt atacați de Draco, Crabbe și Goyle; Crabbe aruncă o vrajă pe care nu o mai poate controla. Vraja îl omoară și distruge și diadema. Harry va intra din nou în mintea lui Voldemort și cei trei pleaca la Urlet în noapte. Ei aud cum Voldemort îi spune lui Snape că el crede că Vechea Baghetă nu funcționează pentru că Snape a devenit stăpânul ei, pentru că el l-a omorât pe primul stăpân al acesteia. Convins că moartea lui Snape îl va face stăpânul baghetei, Voldemort îi ordonă lui Nagini să îl omoare apoi pleacă. Fiind pe moarte Snape îi dă lui Harry amintirile lui. Acestea îi dezvăluie lui Harry că deși Snape nu era cu totul bun îi era loial lui Dumbledore, fiind motivat de dragostea lui pentru Lily Potter. Dumbledore, care era blestemat să moară din cauza inelului lui Gaunt, i-a ordonat lui Snape să-l omoare dacă este necesar ca să protejeze rolul lui Snape în Ordinul Phoenix și să-l cruțe pe Draco de la îndeplinirea ordinului, să-l omoare pe directorul școlii. Snape a fost cel care a trimis patronusul în formă de căprioară, care l-a condus la sabia lui Gryffindor. Amintirile îi mai dezvăluie lui Harry că și el este un Horcrux și că Voldemort nu poate trăi dacă Harry trăiește. Resemnat cu soarta sa, Harry se duce singur în Pădurea Interzisă unde Voldemort așteaptă. Pe drum Harry descifrează indiciul hoțoaicei și descoperă Piatra Învierii. Harry cheamă spiritele părinților săi, al lui Sirius Black și pe al lui Lupin, care îi oferă siguranță și companie până la tabăra lui Voldemort. Atunci el îl lasă de bună voie pe Voldemort să-l lovească cu vraja Avada Kedavra (Abracadabra). Trezit într-un loc dintr-o altă lume, Harry este nelămurit și nu știe dacă este viu sau mort. Albus Dumbledore apare și îi explică că Horcruxul lui Voldemort din Harry a fost distrus cu ajutorul blestemului de ucis. El îi spune că la fel ca Voldemort, care nu poate muri dacă rămân fragmente din sufletul său, Harry nu poate fi ucis în timp ce sângele sau rămâne în trupul lui Voldemort. Harry fiind într-o moarte stăpânită ("mastered death") i se dă șansa să aleagă între a merge mai departe sau să se întoarcă în lumea celor vii. Harry se trezește dar se preface mort. Voldemort îl aduce la Hogwarts ca pe un trofeu. Neville ia sabia lui Gryffindor din Jobenul Magic și îl decapitează pe Nagini, distrugând și ultimul Horcrux. Harry se acoperă cu Pelerina Invizibilă. Locuitorii din Hogsmeade, centaurii și elfii din Hogwarts intră în bătălia împotriva Devoratorilor Morții care vor fi învinși. În castel, McGonagall, Kingsley și Slughorn se duelează cu Voldemort, în timp ce Ginny, Hermione și Luna se luptă cu Bellatrix. Când blestemul de ucis aproape o lovește pe Ginny, Molly Weasley le înlătură pe fete și se luptă singură cu Bellatrix pe care o ucide. Harry se arată și îl provoacă pe Voldemort știind că acesta nu era adevăratul stăpân al baghetei. Când Draco l-a dezarmat pe Dumbledore, fără să-și dea seama a devenit alesul baghetei; când Harry a luat mai târziu bagheta lui Draco, el a devenit noul stăpân al baghetei. Voldemort aruncă blestemul de ucis asupra lui Harry, iar Harry spune o vrajă de dezarmare, dar bagheta veche își protejează stăpânul întorcând asupra lui Voldemort blestemul care îl omoară. După bătălie, Harry vizitează portretul lui Dumbledore. Îi spune că va păstra Pelerina Invizibilă, dar ca să evite unirea Relicvelor Morții, Piatra Învierii va fi lăsată acolo unde a fost pierdută, în Pădurea Interzisă, iar Vechea Baghetă va fi pusă la loc în mormântul lui Dumbledore. Dacă Harry va muri neînfrânt puterea baghetei va dispărea odată cu moartea sa. Înainte însă de a pune bagheta la loc, Harry își repară propria baghetă.
Iar la finalul cartii e si un epilog!
Sper ca te-am ajutat!

| yupiiiiiiiiiiiiii explică:

Alyna, sa stii ca nu pot sa citesc atat de mult un pic mai pe scurt dar mersi oricum.
kawaii sunt pe la sfarsitul vol. 2

| DenisaLuciaBarbu a răspuns:

Harry Potter si talismanele mortii, parca.Citesti Harry Potter? eu sunt la al 5-lea, tu?

| crystynel23 a răspuns:

Eu am terminat colectia acum doi ani

| Ginny a răspuns:

Pai am vazut varianta autoarei dupa epilog: ginny si Harry divorteaza pentru ca Ginny l-a inselat pe Harry cu neville si draco, rezulta -simpatizarea mea pentru ginny, iar hermy si ron au 2 copii, harry si ginny 3, dupa tot scandalul, div. si hermione si ron ...cam asta ar fi happy am citit toate cartile, am vazut toate filmele in afara de talismanele mortii(15 iulie), n-am jocurile dar sunt un fan...P.S.: sper ca e suficient de p scurt laughing

| Zendaa a răspuns (pentru Ginny):

Intotdeauna am iubit cuplul Ginny/Draco xD!