| Essence a întrebat:

Hei! Tocmai mi-am instalat DC++, versiunea 0.782. Am adaugat cateva hub-uri, dar nu stiu de unde descarc o melodie. Ii dau pe Cauta (lupa), scriu numele melodiei si artistul la Cauta Dupa, apoi apas Cauta si nu-mi apare nimic. Nu stiu de unde selectez pe ce hub sa caute. nu stiu ce trebuie sa fac pentru a putea descarca o melodie.
Va rog, daca stiti ajutati-ma!
(normal ca dau vot+funda.)
Multumesc mult! big grin

Răspuns Câştigător
| Arrum a răspuns:

Hai ca am sa iti explic eu.Deci:
1.Deschizi DC++
2.In stanga sus de tot sub cuvantul "Fisier" se afla un glob cu numele "Huburi Publice". Executa click pe acea iconita(pictograma)
3.Se va deschide o fereastra goala sau cu huburi. Daca este goala executa click pe "Reactualizeaza"si iti va aparea o lista intreaga de huburi din care vei alege cate doresti(adica executi dublu click pe hub si se va conecta automat).
4. Dupa ce ti-ai ales cate huburi ai dorit executa click pe "Cauta"(arata ca o lupa).
5.Insereaza numele melodiei sau autorul(sa te feresti sa faci propozitii intregi in motorul de cautare deoarece vei avea foarte putine sanse sa gasesti ce ti-ai dorit, trebuie sa fii scurt si la obiect pentru a-ti optimiza cautarea in orice domeniu).
6. Daca cauti o melodie trebuie sa precizezi tipul de fisier pe care il cauti(in cazul nostru este un fisier de tipul audio). Pentru a face asta trebuie sa iti alegi din lista de sub grupul de cuvinte"Tip de Fisier".
7. Dupa ce ai ales tipul trebuie sa executi click pe cauta. Daca nu ai nici macar un rezultat care ti-ai dorit poti face aceste lucruri:
a)reformulezi textul din cautare
b)adaugi mai multe huburi
c)verifici daca optiunile de cautare sunt corecte(sa spunem ca vrei sa descarci un video si in "Tip de Fisier"este optiunea pentru a cauta un document sa zicem de tip Microsoft Word)
Iar daca ai gasit ce ai dorit trebuie sa executi dublu click pe numele rezultatului dorit(vreau sa mai precizez ceva... sa astepti macar 2-3 minute sa caute daca rezultate nu apar instantaneu).
8.Acum va incepe descarcarea. Dupa ce ai descarcat poti folosi fisierul mult visat...
Acum trebuie sa repeti pasii pe care ti-am dat de fiecare data cand vrei sa descarci ceva. Sper ca te-am lamurit...Bafta! Bye!